Budżet partycypacyjny - trwa VI edycja. Złóż wniosek - Nowiny Zabrzańskie

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuj pliki Cookies
Więcej informacji

Budżet partycypacyjny – trwa VI edycja. Złóż wniosek

5 milionów zł mogą wedle uznania zagospodarować mieszkańcy Zabrza. W naszym mieście, ruszyła VI edycja budżetu partycypacyjnego. Do 29 lipca można składać wnioski.

buzdet_plakat a3

 

W wielu miastach naszego regionu mieszkańcy mają możliwość aktywnego włączania się w podejmowanie decyzji o wydatkowaniu publicznych pieniędzy. W skali kraju, różne modele budżetu obywatelskiego realizuje dzisiaj już ponad 80 samorządów. Do tego grona w 2015 roku dołączyło z powodzeniem także Zabrze. Budżet partycypacyjny to wyodrębniona część wydatków gminy, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Jest to również skuteczna forma konsultacji społecznych, dzięki którym zabrzanie mogą wskazać potrzebne miastu inwestycje.

Złóż wniosek!

Propozycje zadań do realizacji mogą składać osoby, które ukończyły 16 lat, głosować może każdy mieszkaniec niezależnie od wieku, jednak tacy, którzy nie ukończyli 13 lat (aby ich głos liczył się) powinni uzyskać zgodę opiekuna prawnego (rodzica). Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się w poniedziałek – 24 czerwca i potrwa do 29 lipca. Ogłoszenie wyników wstępnej oceny wniosków przewidziano na 9 września. Termin na składanie odwołań od niedopuszczenia projektu do głosowania – 16 do 23 września. Głosowanie zaplanowano od 3 października do 17 października. Formularze w wersji elektronicznej są dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu (www.um.zabrze.pl). W wersji papierowej można  je pobrać m.in. w Punktach Obsługi Klienta zabrzańskiego magistratu (Centrum Handlowe M1 przy ul. Szkubacza 1 oraz parter przy wejściu głównym do budynku UM przy ul. Powstańców Śląskich 5-7) oraz w Sali Obsługi Klienta przy ul. Wolności 286. W 2020 roku na realizację zadań z budżetu partycypacyjnego przeznacza się 5,05mln zł.

Poprzednie edycje Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Dotychczas w Zabrzu (z wszystkich edycji) wykonano już 48 projektów. Kolejne projekty są kończone. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców powstają m.in. nowe boiska piłkarskie, siłownie pod chmurką, place zabaw, parkingi, montowane są też lampy oświetleniowe wzdłuż chodników i alejek ogrodowych.

Terminarz VI edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego

Składanie wniosków 24.06 – 29.07.2019 r.

Wstępna ocena wniosków w Urzędzie 30.07 – 9.09.2019 r.

Ogłoszenie wyników wstępnej oceny wniosków 9.09.2019 r.

Termin składania odwołań 16.09 – 23.09.2019 r.

Publikacja ostatecznej listy projektów 23.09.2019 r.

Głosowanie nad wnioskami 3.10 – 17.10.2019 r.

Wyniki głosowania 24.10.2019 r.

 

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza:

W tym roku w naszym mieście odbędzie się szósta edycja Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. Doświadczenia i efekty poprzednich edycji pokazują wyraźnie, że mieszkańcy chętnie biorą udział w tego typu inicjatywach i nie brakuje im ciekawych pomysłów, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna ma szansę jeszcze bardziej rozkwitnąć. Cieszy mnie niesłabnące zainteresowanie zabrzan budżetem partycypacyjnym i możliwościami, jakie on daje. Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Każdy zabrzanin może mieć swój udział w pozytywnych przemianach, jakie przechodzi nasze miasto. Dziś możemy nie tylko korzystać z nowych inwestycji i przedsięwzięć, ale samemu je kreować, dostrzegać potrzeby i podpowiadać, które są tymi najpilniejszymi. Liczę na to, że szósta edycja budżetu partycypacyjnego spotka się z Państwa dużym zainteresowaniem, a mieszkańcy kolejny raz pokażą, jak duży potencjał drzemie zarówno w nich, jak i w naszym mieście. Zachęcam Państwa do udziału w szóstej edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jestem przekonana, że warto brać sprawy w swoje ręce i osobiście decydować na co mają być wydatkowane pieniądze przeznaczone na kolejne edycje budżetu partycypacyjnego.

 

Materiał promocyjny, płatny


Wstecz

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarzCurrent month ye@r day *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud