Prawo do zachowku - Nowiny Zabrzańskie

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuj pliki Cookies
Więcej informacji

Prawo do zachowku

Mój mąż ma dorosłych synów z pierwszego małżeństwa. Ich relacje nie są jednak najlepsze. Jego synowie to utracjusze, nie pracują od lat, żyją na koszt państwa. Ostatnio odgrażali się, że należy im się majątek, który razem z mężem zgromadziliśmy ciężką pracą. Czy rzeczywiście będzie się im należał zachowek, jeśli mój mąż wszystko przekaże mi w testamencie?

Marian Przybyszewski, prokurator w stanie spoczynku:

Nawet jeśli mąż czytelniczki przekaże wszystko w testamencie swojej żonie, to i tak, świetle obowiązującego w Polsce prawa, jego synowie z poprzedniego małżeństwa będą mieli prawo do zachowku. Zachowek bowiem zabezpiecza interesy osób najbliższych, czyli między innymi dzieci, pominiętych przez spadkodawcę w testamencie.

Czytelniczka mówiła mi, że z mężem wybudowali dom, więc boi się, że synowie będą w ramach zachowku żądać sporych sum pieniędzy.

Wyjściem z tej sytuacji może być sporządzenie testamentu, w którym konkretne osoby uprawnione do spadku zostaną wydziedziczone. Przewiduje to art. 1008 kodeksu cywilnego. Jednak w testamencie należy wskazać przyczynę wydziedziczenia, a taką przyczyną może być rażąco niewłaściwe postępowanie wobec spadkodawcy, niedopełnianie obowiązków rodzinnych bądź popełnienie na jego szkodę przestępstwa.

Darowizna byłaby także rozwiązaniem tej sytuacji, jednak przepisy kodeksu cywilnego uzależniają jej skuteczność w omawianym przypadku wartością przedmiotu darowizny albo upływem 10 lat, licząc wstecz od otwarcia spadku.


Wstecz

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz



Current month ye@r day *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud