Skarga na komornika - Nowiny Zabrzańskie

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuj pliki Cookies
Więcej informacji

Skarga na komornika

Z powodu poważnej choroby męża przestaliśmy spłacać zaciągnięty kredyt bankowy. Pozostało zadłużenie w wysokości 12 tys. zł. Otrzymaliśmy zawiadomienie, że komornik wszczął w tej sprawie egzekucję. Zajęty został nasz rachunek bankowy, zakazano jakichkolwiek wypłat, zajęto mieszkanie. Z przedstawionego przez komornika wyliczenia wynika, że zadłużenie zostało zwiększone o odsetki w wysokości ponad 2,3 tys. zł, koszty komornicze w wysokości około 300 zł oraz o koszty zastępstwa dla radcy prawnego banku w kwocie 1,2 tys. zł. Czy te wyliczenia są prawidłowe? Zadłużenie zostało bowiem powiększone o prawie 30 procent.

Marian Przybyszewski, prokurator w stanie spoczynku:

Czytelniczka zaprzestając spłacania kredytu winna się liczyć ze wzrostem zadłużenia wynikającym z narastających odsetek. Wynikało to z umowy. Jeśli z przyczyn losowych przez pewien czas nie mogła spłacać zadłużenia, powinna o tym powiadomić bank, który – być może – udzieliłby prolongaty spłacania rat.

W obecnej sytuacji istnieje jednak celowość zbadania, czy komornik podjął właściwe czynności egzekucyjne skoro, jak twierdzi czytelniczka, na konto bankowe wpływa systematycznie emerytura w kwocie 2,6 tys. zł, a więc czy zajęcie rachunku bankowego nie było wystarczające.

Podejmując czynności egzekucyjne także z nieruchomości i przyznając radcy prawnemu działającemu w imieniu wierzyciela, czyli banku, komornik powołał się na Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 roku w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu oraz na wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2006 roku o sygnaturze III CZP 48/06. Tymczasem powołane Rozporządzenie w § 3 nakazuje w takiej sytuacji rozważyć zawiłość sprawy, nakład pracy radcy prawnego, a także sytuację materialną i rodzinną klienta. Przepis ten zezwala na zmniejszenie stawki albo zrezygnowanie z opłaty w całości.

Czytelniczka została pouczona przez komornika o możliwości złożenia skargi do właściwego Sądu Rejonowego. Powinna zatem z tej drogi skorzystać opisując swoją sytuację materialną, stan zdrowia męża oraz przytaczając opisaną wyżej argumentację.

Pamiętać jednak należy, że skargę na czynności komornika można wnieść w terminie siedmiu dni od daty uzyskania zawiadomienia o dokonanej czynności.


Wstecz

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz



Current month ye@r day *

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud