Magazyny energii elektrycznej, inaczej banki energii, to coraz popularniejsze rozwiązanie przy domowych instalacjach fotowoltaicznych. Dzięki nim nadmiar wyprodukowanej energii można zmagazynować i wykorzystać w późniejszym czasie. Aby jednak system działał sprawnie, warto wiedzieć, jak zarządzać bankiem energii.
Dlaczego warto mieć dopasowany bank energii przy instalacji fotowoltaicznej?
Panele fotowoltaiczne nie są w stanie każdego dnia wyprodukować tyle samo energii. Produkcja uzależniona jest od liczby godzin słonecznych o danej porze roku, ale też od warunków pogodowych. W słoneczny dzień produkcja jest zdecydowanie wyższa niż w deszczowy.
Banki energii rozwiązują ten problem, magazynując nadmiar wyprodukowanej energii i oddając ją, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której zabraknie w domu prądu.
Co robić, gdy bank energii jest pełny?
Banki energii mają określoną pojemność. Jeśli twój domowy bank jest pełny, spróbuj wykorzystać zgromadzoną energię:
– Naładuj wszystkie urządzenia elektryczne zasilane akumulatorowo: samochód, hulajnogę, odkurzacz bezprzewodowy, telefony, laptopy itp.
– Zaplanuj prace z wykorzystaniem urządzeń potrzebujących dużo energii – pranie, zmywanie, suszenie ubrań w suszarce bębnowej itp.
– Zimą nie oszczędzaj na ogrzewaniu, latem na chłodzeniu domu.
– Sprzedaj nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej. Warunkiem jest podłączenie instalacji domowej do sieci energetycznej.
Pamiętaj też, by naładować bank energii, nie powinien pozostać pusty.
Co robić, gdy bank energii jest pusty?
Bywa i tak, że bank energii fotowoltaicznej jest pusty, bo zużycie przekroczyło produkcję. Co wówczas?
– Wprowadź oszczędności z wykorzystaniu energii – odłóż pranie, odkurzanie i zmywanie w zmywarce na lepszy czas.
– Jeśli twój domowy magazyn energii często okazuje się pusty, rozważ montaż większego. Dobrą ofertę znajdziesz na stronie: https://linkzpu.pl/.
– W skrajnej sytuacji, jeśli twój dom nie jest podłączony do sieci energetycznej, pomocny może być dodatkowy generator prądu.
– Jeśli dom jest podłączony do sieci – korzystaj z prądu od dostawcy. Ponieważ taka sytuacja zwykle ma charakter przejściowy, warto wybrać taryfę zmienną i urządzenia zużywające najwięcej energii uruchamiać w nocy.