Napisane przez 5:40 pm Ciekawostki

Czy karty kontrastowe dla noworodka to dobry pomysł? Od kiedy można je stosować?

Karty kontrastowe cieszą się wśród młodych rodziców coraz większą popularnością. Ich zadaniem jest przede wszystkim przyspieszenie rozwoju dziecka i wspieranie jego wzroku. Czy rzeczywiście warto po nie sięgnąć? Od kiedy można wykorzystywać karty kontrastowe?

Czym właściwie są karty kontrastowe dla noworodka?

Karty kontrastowe dla noworodka, jak sama nazwa wskazuje, są kartami stworzonymi na zasadzie kontrastu. Utrzymane są w czarno-białej kolorystyce. Znaleźć je można bez problemu m.in. w ofercie wydawnictwa edukacyjnego https://www.wczesnaedukacja.pl/pl/c/Karty-kontrastowe/9.

Karty kontrastowe stosować można od pierwszych tygodni życia dziecka. Ich głównym zadaniem jest stymulowanie wzroku malucha, który po urodzeniu nie jest zbyt dobrze rozwinięty. Duże grafiki i kontrastowe barwy sprawiają, że maluch może skoncentrować swój wzrok na danym obiekcie.

Od kiedy można wykorzystywać karty kontrastowe?

Proste, czarno-białe karty kontrastowe są odpowiednie już dla noworodków. Wzrok jest po urodzeniu słabo rozwinięty i warto go dodatkowo stymulować. Zazwyczaj na produkcie znajduje się informacja dla dzieci, w jakim wieku jest on przeznaczony. Warto takie informacje czytać.

W praktyce karty kontrastowe podarować można parze, która dopiero spodziewa się dziecka. Można je też przynieść na pierwsze spotkanie z maluchem. To prezent uniwersalny, który z pewnością docenią wszyscy rodzice.

Jak należy stosować karty kontrastowe dla noworodka?

Karty kontrastowe na samym początku można położyć obok dziecka w łóżeczku. Można je też rozłożyć na macie edukacyjnej czy powiesić nad kołyską. Z czasem warto zacząć pokazywać je maluchowi pojedynczo – oddalając je i zbliżając do jego oczu. Nie należy przy tym się spieszyć. Dziecko potrzebuje czasu, aby skupić się na obiekcie. Na starcie warto sięgnąć po najprostsze karty. Dopiero z czasem można zdecydować się na bardziej zaawansowane zabawki kontrastowe np. książeczki.

Dziecko w czasie zabawy kartami kontrastowymi musi być czyste, nakarmione i wyspane. Jeśli będzie głodne czy zmęczone, raczej nic z tego nie wyjdzie.

Jak długo można stosować karty kontrastowe dla noworodka?

Sprawa jest dość prosta, bo karty te stosować można, dopóki dziecko jest nimi zainteresowane. Z drugiej strony po pierwszych urodzinach warto sięgnąć także po inne zabawki edukacyjne, które są nieco bardziej złożone. Przez cały czas trzeba bowiem stymulować swoją pociechę do dalszego rozwoju.

Visited 54 times, 1 visit(s) today
Zamknij