Napisane przez 4:55 pm Gliwice

Gliwice oddają hołd ofiarom Marszu Śmierci: Pamięć i edukacja przyszłych pokoleń

W miniony wtorek, mieszkańcy Gliwic, w tym uczniowie, kombatanci oraz przedstawiciele samorządu, zgromadzili się, aby uczcić pamięć więźniów obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, którzy stracili życie na trasie Marszu Śmierci. Tradycyjna ceremonia odbyła się na gliwickim cmentarzu Centralnym, gdzie przy zbiorowej mogile i pomniku zorganizowano „Spotkanie Pokoleń”.

To wydarzenie jest coroczną okazją do przypomnienia młodym pokoleniom o tragicznych wydarzeniach z historii naszego narodu. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, we współpracy ze Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, jest organizatorem tej poruszającej uroczystości.

Podczas ceremonii odbyły się różne formy upamiętnienia – od muzyczno-słownego montażu przygotowanego przez uczniów, poprzez śpiew hymnu narodowego, aż po apel poległych i salwę honorową. Uczestnicy złożyli również kwiaty przy pomniku, co stanowiło symboliczny gest pamięci i szacunku dla poległych.

Marsz Śmierci, który miał miejsce w styczniu 1945 roku, był jednym z najbardziej tragicznych epizodów związanych z ewakuacją obozów koncentracyjnych podczas II Wojny Światowej. Więźniowie byli wówczas brutalnie zmuszani do marszu w ekstremalnych warunkach zimowych z Auschwitz-Birkenau do innych obozów zagłady.

źródło: UM Gliwice

Visited 52 times, 1 visit(s) today
Zamknij