Napisane przez 5:17 pm Ważne w mieście

Głosuj na Muzeum Górnictwa Węglowego w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

źródło: UM Zabrze/ fot.Pawel JaNic Janicki

Niewiarygodne odrodzenie Muzeum Górnictwa Węglowego w sercu Zabrza! Ulokowany przy malowniczej ulicy 3 Maja 19, budynek muzeum, odnowiony z dbałością o każdy detal, znalazł się w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Do końca sezonu letniego fani zabrzańskiej przestrzeni mają szansę oddać głos na ten perłowy kącik Śląska.

W tym roku, wirtualne urny czekają na głosy na aż 35 wyjątkowych miejsc, które miały zaszczyt zostać wyróżnione przez komisję konkursową.

Idea stojąca za tym wydarzeniem skupia się na podkreśleniu znaczenia jakościowych przemian przestrzeni publicznej, a także na zachęceniu do działań mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców przy jednoczesnym respektowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Wyznacznikiem są innowacyjne i inspirujące projekty urbanistyczne oraz architektoniczne województwa śląskiego. Co roku laureaci prezentują projekty zrealizowane w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Chroniony przez rejestr zabytków, budynek muzeum został przystosowany do wymagań współczesności, spełniając zarówno aktualne potrzeby instytucji, jak i przestrzegając obowiązujących regulacji prawnych i standardów bezpieczeństwa. W trosce o zachowanie pierwotnego charakteru, zespół specjalistów przygotował plan prac konserwatorskich. Wśród najważniejszych działań odrestaurowano przepiękną, mającą ponad sto lat, salę witrażową z kolorowymi stropami oraz poddano konserwacji witraże, parkiety i wyposażenie wnętrz.

Zadaniem tego ogromnego projektu było nie tylko ocalenie przemysłowego dziedzictwa Śląska dla przyszłych generacji, ale także stworzenie miejsca pełnego życia – atrakcyjnej przestrzeni dla różnorodnych inicjatyw muzeum, w tym kulturalnych i społecznych. Inwestycja nie tylko zahamowała proces niszczenia zabytku, ale także podkreśliła jego historyczne piękno. Teraz odrestaurowane wnętrza tętnią życiem, stając się miejscem spotkań kulturalnych, społecznych i naukowych.

źródło: UM Zabrze

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij