Napisane przez 10:56 am Z regionu

Jaki metraż mieszkania kupimy w Katowicach za przeciętną pensję? [Ranking]

9 162 zł – tyle w czerwcu br. wynosiło średnie wynagrodzenie brutto w stolicy Górnego Śląska. To dobry wynik w porównaniu z innymi, dużymi miastami wojewódzkimi. Takie wynagrodzenie pozwala już myśleć o zakupie mieszkania i to dużo większego niż w Warszawie czy Wrocławiu. Tak wynika z Rankingu Dostępności Mieszkań portalu RynekPierwotny.pl

W Katowicach wysokie zarobki– Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i… Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice – mówi Marek Wielgo, ekspert portali GetHome.pl i RynekPierwotny.pl 

W porównaniu z innymi miastami uwzględnionymi w Rankingu Dostępności Mieszkań, ceny katowickich mieszkań wypadają bardzo korzystnie. W czerwcu 2023 roku 1 m kw. kosztował średnio 10 502 zł. To mniej niż w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu. Dla porównania w czerwcu br. w stolicy za m kw. nowego M należało zapłacić średnio 14 903 zł.

Korzystny metraż 

W stolicy Górnego Śląska w połowie roku funkcjonował najkorzystniejszy stosunek zarobków do cen mieszkań. W czerwcu za przeciętne wynagrodzenie brutto można było kupić 0,87 m kw. mieszkania w budownictwie deweloperskim.

To najlepszy wynik na tle pozostałych 9 miast, które analizowali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Można zatem śmiało stwierdzić, że w Katowicach kupimy największe mieszkanie za przeciętną pensję.

Dobrze pod względem stosunku zarobków do cen mieszkań wypadły także: Bydgoszcz (0,77 m kw.), Poznań (0,72 m kw.) czy Gdańsk (0,72 m kw.).

Duża szansa na własne M w Katowicach! 

Portal RynekPierwotny.pl już po raz drugi przygotował Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięto pod lupę 10 największych miast w Polsce, posiadających jednocześnie dużą ofertę lokali. Eksperci sprawdzili, jak w tych metropoliach wygląda relacja cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach. W zestawieniu pierwsze miejsce na podium zajęły właśnie Katowice! To oznacza, że właśnie w tym mieście dostępność mieszkań jest najlepsza! W stolicy Górnego Śląska szansa na własne M jest naprawdę bardzo duża.

Rankingowe zwycięstwo Katowic na pewno ma duży związek z wysokim poziomem przeciętnych płac, na który wpływa lokalny sektor wydobywczy. To specyfika Górnego Śląska, którą trzeba brać pod uwagę – mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Więcej na temat Rankingu Dostępności Mieszkań: https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ranking-dostepnosci-mieszkan-ii-edycja/12343/

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij