Napisane przez 5:28 pm Ciekawostki

Jakie są rodzaje gruzu i jak wpływają na koszty wywozu?

Pozostałości poremontowe wymagają właściwego składowania, transportu i utylizacji. Przepisy unijne i krajowe podlegają systematycznemu zaostrzaniu, co ma wyeliminować samowolkę niektórych firm budowlanych i wymusić na nich procedury na rzecz ochrony środowiska. Gruz podlega kategoryzacji na rozmaite frakcje, w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Przedstawiamy krótki poradnik o rodzajach odpadów na placu budowy. Zastanowimy się również nad kosztami wywozu w odniesieniu do typologii gruzu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest gruz czysty?

Pierwsze rozróżnienie dotyczy wyodrębnienia z masy odpadów tzw. gruzu czystego. Pod tą nazwą kryją się odpady o charakterze jednorodnym, jakie często powstają po pracach rozbiórkowych, remontowych i konstrukcyjnych. Usługa wywozu gruzu czystego dzieli masę na odpady betonowe, ceglane, ceramiczne i ziemne.

Prawidłowa utylizacja pozostałości z tej kategorii wymaga, aby poszczególne typy materiałów utrzymały czysty podział podczas składowania. W 2025 roku wejdą w życie przepisy, które wymuszą dość rygorystyczną segregację odpadów. Jednak już teraz ich posiadacze są zobowiązani do przechowywania czystego gruzu w oddzielnych kontenerach.

Korzystnym efektem ubocznym całego procesu pozostaje obniżenie kosztów wywozu. Gruz czysty doskonale nadaje się do recyklingu, co redukuje wydatki związane z utylizacją.

Gruz mieszany

Jak sama nazwa wskazuje, gruz mieszany zawiera liczne domieszki zanieczyszczeń innymi materiałami. W ramach tej kategorii odpadów mieszczą się zarówno zmieszane pozostałości wymienione powyżej, jak i substancje niebezpieczne, szkło, plastik, fragmenty zbrojenia, opakowania po farbach, odpryski tynku, zdarta warstwa klejów, styropian izolacyjny i wiele innych.

Cena wywozu gruzu zanieczyszczonego pozostaje zauważalnie wyższa niż usługa wywozu gruzu czystego. Dlatego w miarę możliwości zachęcamy do segregowania odpadów już na placu budowy. Takie podejście zaowocuje obniżeniem wydatków związanych z utylizacją i usprawnieniem procedur przetworzenia gruzu w celu ponownego wykorzystania.

Profesjonalny wywóz gruzu jako sposób na optymalizację kosztów

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wyrzucać odpady budowlane w sposób zgodny z prawem, postaw na outsourcing wywozu gruzu na rzecz profesjonalnej firmy zewnętrznej. Przedsiębiorstwa z tej branży oferują wiele usług komplementarnych i przejmują na siebie wszystkie obowiązki dotyczące legalnej utylizacji pozostałości poremontowych.

Inwestor zyskuje wygodę, bezpieczeństwo i konkurencyjne ceny. W ramach jednego pakietu usługowego otrzymujesz przeważnie wynajem solidnego kontenera i jego transport do punktu utylizacji. Ostateczny kosztorys kształtuje się na podstawie rodzaju gruzu, lokalizacji, wielkości kontenera i częstotliwości jego zapełnienia.

Postaw na fachowe usługi firmy Śmieci.eu, która otacza wsparciem przedsiębiorców i inwestorów indywidualnych z całej Polski. Wejdź na stronę https://smieci.eu/ i dowiedz się więcej o kompleksowych usługach wywozu odpadów budowlanych, jakie dostarczą komfortu i gwarancji legalności.

Visited 13 times, 1 visit(s) today
Zamknij