Napisane przez 11:44 pm Ważne w mieście

Katowice przejmują kontrolę nad Tramwajami Śląskimi dzięki udziałom od Zabrza

W najnowszym rozwoju wydarzeń dotyczących Tramwajów Śląskich, miasto Zabrze zdecydowało się przekazać swoje udziały w spółce miastu Katowice. Jak podaje portal katowice24.info, ta strategiczna decyzja umożliwi Katowicom przejęcie kontroli nad spółką, blokując tym samym plany Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) dotyczące przejęcia większościowych udziałów.

Od 1 stycznia 2023 roku GZM miała stać się właścicielem 44,63% akcji Tramwajów Śląskich. Proces ten obejmował formalności i podpisywanie umów z poszczególnymi miastami regionu. Jednakże, Katowice, będące stolicą województwa śląskiego, od początku sprzeciwiały się tej inicjatywie, tworząc sojusz z Zabrzem, którego udziały miały kluczowe znaczenie dla przyszłości spółki.

Radni Zabrza przegłosowali dwie uchwały dotyczące zbycia akcji Tramwajów Śląskich – jedną na rzecz Metropolii, drugą na rzecz Katowic. Ostatecznie, decyzja zapadła na korzyść Katowic, co potwierdził wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski. Przekazanie akcji Katowicom nie budzi wątpliwości prawnych, w przeciwieństwie do potencjalnego przekazania ich Metropolii.

Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, Katowice będą miały 55,37% udziałów w Tramwajach Śląskich, co da im decydujący głos w zarządzaniu spółką. Ta zmiana układu właścicielskiego w Tramwajach Śląskich jest znacząca, ponieważ do tej pory kontrolę sprawowały wspólnie Zabrze i Katowice. Przewodniczący zarządu GZM, Kazimierz Karolczak, wskazuje na potrzebę zmian w statucie spółki, aby inwestycje były finansowane poprzez podnoszenie kapitału zakładowego, a nie wydatki bieżące.

Ta decyzja Zabrza i Katowic stanowi ważny punkt zwrotny w zarządzaniu komunikacją miejską w regionie, podkreślając znaczenie strategicznych sojuszy i decyzji politycznych w kształtowaniu przyszłości transportu publicznego.

źródło: katowice24.info

Visited 98 times, 1 visit(s) today
Zamknij