#MAMYdlaMAM – Akcja rejestracji Dawców szpiku w Katowicach

– Nie chciałam słyszeć tego, co mówił do mnie lekarz. Było to dla mnie nierealne – opowiada Karolina. Prawie cztery lata temu usłyszała od onkologa, że jej córka Maja choruje na białaczkę. Na szczęście dziś to tylko nieprzyjemne wspomnienie. Maja jest już zdrowa, a życie uratował jej przeszczep od Dawcy niespokrewnionego.

Dar życia

– Lolek jest dziś szczęśliwym nastolatkiem. Ma bardzo oryginalne spojrzenie na świat i własne zdanie na prawie każdy temat – opowiada o swoim synu Dorota. Karol, bo tak ma na imię „Lolek”, został zdiagnozowany w 2014 roku. Na przeszczep czekał prawie cztery lata. Dziś jest już zdrowy i coraz rzadziej wraca pamięcią do czasów, w których chorował.

15-letnia Ania szpik od Dawcy niespokrewnionego przyjęła z kolei osiem miesięcy temu.
– Szpik pracuje. Wyniki są coraz lepsze. Ania nabiera odporności i siły by spełniać swoje marzenia. Dawca podarował jej nowe życie – mówi mama Ani, Magda.

#MocniejszeRazem

Dorota, Karolina i Magda to kobiety, których dzieci zmagały się z nowotworami krwi. Dzięki przeszczepom niespokrewnionych Dawców ich pociechy są obecnie zdrowe albo do tego zdrowia wracają. W szpitalach nadal przebywa jednak wiele kobiet, które razem ze swoimi dziećmi walczą z rakiem.

– Wierzę że Wasze dziecko ma w sobie siłę, aby pokonać chorobę. To Wy jesteście kluczem, który pomoże to osiągnąć – mówi z kolei Ania, której syn Piotrek powraca do zdrowia
po przeszczepie.

Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Nierzadko pomocy potrzebują najmłodsi.

– Jesteście bardzo ważni dla swoich dzieci. Nie wahajcie się prosić o pomoc personelu medycznego lub innych rodziców – apeluje Ania.

– Słowo dla Mam: bądźcie dzielne! – dodaje Karolina.

Z ostrą białaczką szpikową zmagał się syn Magdy, Igor. Od momentu zachorowania czekał na przeszczep pół roku. Dziś czuje się już dobrze, a od początku tego roku szkolnego znów chodzi na lekcje i spotyka się z kolegami z klasy.

– Wiem, że w chorobie są ciężkie dni, ale jestem pewna, że uśmiech powróci na Wasze twarze. Tę walkę da się wygrać! – zaznacza mama Igora.

Mamy wiedzą, jak ważna jest bezinteresowna pomoc od nieznajomych. Wiedzą, że są #MocniejszeRazem i zachęcają każdego do rejestracji w bazie potencjalnych Dawców szpiku.

Ty też możesz pomóc!

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. To dobry moment na okazanie wsparcia osobom zmagającym się z takimi chorobami, jak na przykład białaczka.
To wsparcie może też być bardzo konkretne i wcale nie wymaga ogromnego poświęcenia.

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi to dobry moment na dopisanie się do bazy potencjnalnych Dawców Szpiku i Komórek Macierzystych. Dopasowanie „bliźniaka genetycznego” do osoby chorej to trudny proces. Zaledwie 0,5% osób zarejestrowanych
w bazie Fundacji DKMS zostało Dawcami Faktycznymi. Dlatego tak istotne jest ciągłe jej rozszerzanie.

Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku jest prosta, szybka i bezpłatna.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w przedziale wiekowym 18-55 lat, która jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Rejestracja w ogólnodostępnym punkcie rejestracyjnym jest prosta, szybka i bezpłatna.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpiku NIE pobiera się z kręgosłupa!

Punkty rejestracyjne:

SILESIA CITY CENTER „Plac Śląski”

26 maja 2023 r., piątek, godz. 16:00-20:00

27 maja 2023 r., sobota, godz. 10:00-20:00

Chorzowska 107, Katowice

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 874 000 osób (maj 2023), spośród których już ponad 11 500 osób (maj 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łaty dachowe i ich rola w trwałym pokryciu dachowym – sprawdź, dlaczego są aż tak ważne

Na pierwszy rzut oka wydają się niezauważalne. W rzeczywistości jednak są bardzo istotne dla trwałości i wytrzymałości konstrukcji dachowej. Mowa oczywiście o łatach dachowych. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci ich istotę. Dowiesz się m.in. tego, dlaczego są niezbędne i jaką rolę odgrywają w przypadku pokryć dachowych. W dalszej części podpowiemy Ci również, jakie łaty dachowe […]

czytaj więcej

Gdzie sprawdzi się kosz cargo 15 cm? Podpowiadamy, jak możesz go wykorzystać

Kosze cargo to rodzaj szafek, a w zasadzie ich wypełnienia. Na ogół wykorzystywane są w kuchni. Wykonuje się je z drutów pokrytych chromem i zabezpieczonych lakierem. Poruszają się po specjalnych prowadnicach. Dlatego można je bez problemu wysuwać i chować. Rozwiązanie to w dużej mierze zwiększa funkcjonalność melbi kuchennych. Najmniejsze kosze cargo mają zaledwie 15 cm […]

czytaj więcej

Obrazy na ścianę – czym kierować się przy ich wyborze? Praktyczne wskazówki

Obrazy na ścianę cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Są rzeczywiście świetną ozdobą, która nadaje wnętrzu charakter. Jednak okazuje się, że ich wybór wcale nie jest sprawą prostą. Czym należy się w tym przypadku kierować? Co ma kluczowe znaczenie przy zakupie obrazu na ścianę? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki – dzięki […]

czytaj więcej