Napisane przez 10:48 pm Ważne w mieście

Oszustwo pod szyldem inwestycji: Reklamy obiecujące łatwy zysk pułapką dla 85-letniego zabrzanina

Oszustwa inwestycyjne są coraz bardziej powszechne i zagrażają oszczędnościom wielu ludzi. Reklamy obiecujące łatwy zysk poprzez inwestycje w akcje, obligacje, waluty, rzadkie metale, zagraniczne inwestycje gruntowe lub kryptowaluty są jedynie pułapką. Niestety, coraz więcej osób pada ofiarą tych oszustw, a ostatnio do zabrzańskiej policji zgłosił się 85-letni mieszkaniec Zabrza, który stracił swoje oszczędności w podobny sposób.

Przebieg typowego oszustwa inwestycyjnego jest dość podobny. Ofiara kusi się obietnicą szybkiego i łatwego zarobku dzięki inwestycjom w różne instrumenty finansowe. W tym przypadku 85-letni mężczyzna uwierzył w to, że może osiągnąć duże zyski, gdy zaczynał inwestować. Cała historia rozpoczęła się w październiku poprzedniego roku, gdy mężczyzna natknął się na reklamę na popularnym serwisie informacyjnym. Kliknął w link i wypełnił formularz, po czym skontaktował się z nim doradca finansowy. Ten krok po kroku tłumaczył mu, jak inwestować skutecznie. Pokrzywdzony został przekonany, że oszust pomoże mu w pozyskaniu pieniędzy z inwestycji, ale pod warunkiem, że będzie wykonywał wszystkie jego polecenia. W kolejnych tygodniach różne osoby kontaktowały się z pokrzywdzonym, przeprowadzając go przez cały proces „inwestycyjny”. Oszuści zasugerowali mu, aby zainstalował program o nazwie AnyDesk oraz otworzył konto na konkretnej platformie inwestycyjnej. W ciągu kilku miesięcy oszuści wyciągnęli od niego aż 150 000 złotych.

Policjanci zwracają uwagę na coraz większą ilość oszustw inwestycyjnych i przestrzegają przed inwestowaniem w podejrzane oferty. Aby uchronić się przed tego rodzaju oszustwami, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej oraz informacji poufnych dotyczących kart płatniczych. Warto również być ostrożnym przy instalowaniu dodatkowego oprogramowania, takiego jak aplikacja AnyDesk, na urządzeniach używanych do logowania się do bankowości internetowej. Ponadto, nie należy wpisywać nieznanych numerów konta do swojej bankowości elektronicznej, na które rzekomo mają być przekazywane zyski z inwestycji. Jeśli otrzymasz nieoczekiwany przelew od nieznanego nadawcy, nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli osoba podająca się za „doradcę” nalega na to. W ten sposób możesz nieświadomie uczestniczyć w przestępstwie.

Ważne jest również zwracanie uwagi na fałszywe aplikacje i strony internetowe, które namawiają do inwestowania. Oszuści często bezprawnie wykorzystują nazwy firm, znaki towarowe i wizerunki przedstawicieli instytucji państwowych, aby wyglądać bardziej wiarygodnie. Dlatego należy być ostrożnym i sprawdzać wiarygodność przedsiębiorstw oraz platform inwestycyjnych przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.

Visited 6 times, 1 visit(s) today
Zamknij