Napisane przez 1:24 am Ciekawostki

Parafia Zabrze Rokitnica

parafia zabrze rokitnica
parafia zabrze rokitnica

fot: Adrian Tync / Wikipedia

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także świadectwo historii i ducha społeczności, która przez wieki kształtowała jej oblicze. Poznajmy bliżej jej historię, życie parafialne oraz znaczenie dla mieszkańców Zabrza.

Historia Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu – Rokitnicy

Początki miejscowości

Rokitnica, położona w sercu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ma korzenie sięgające średniowiecza. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1310 roku. Jej rozwój nabrał tempa w XIX wieku, kiedy odkryto tu bogate pokłady węgla.

Rozwój i budowa kościoła

Wraz z rosnącą populacją Rokitnicy pojawiła się potrzeba budowy własnego obiektu kultu. Kamień węgielny pod kościół został poświęcony 15 października 1911 roku, a już rok później, 17 listopada 1912 roku, odbyło się poświęcenie kościoła.

Erygowanie parafii

Kardynał Kopp erygował parafię 30 sierpnia 1913 roku, a jej oficjalne funkcjonowanie rozpoczęło się 1 listopada tego samego roku.

Lokalizacja i dane teleadresowe Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu – Rokitnicy

Parafia znajduje się przy ul. Kard. S. Wyszyńskiego 14 w Zabrzu-Rokitnicy.

Życie parafialne

Ważne daty

Kościół został konsekrowany 28 października 1923 roku. Parafia obchodzi odpust w niedzielę po Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz 15 września w kaplicy Matki Boskiej Bolesnej.

Księża parafii

Duszpasterstwo w parafii prowadzą: ks. Zygfrid Sordon, ks. Marek Konowol, ks. Janusz Czenczek oraz ks. Józef Maślanka.

Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny znajduje się przy ul. Kard. Wyszyńskiego 14. Zarządcą cmentarza jest p. Henryk Szymik.

Miejscowości i ulice należące do parafii

Do parafii należą m.in. ulice: Gen. Andersa, Borowa, Chorzowska, Daszyńskiego, Gnieźnieńska, Krakowska, Nowowiejskiego, Polna, Wojska Polskiego i wiele innych.

Edukacja

Na terenie parafii działają Przedszkole nr 39, Przedszkole nr 41, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 31 oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy to miejsce, które przez lata stało się sercem społeczności lokalnej. To tutaj mieszkańcy Rokitnicy odnajdują ducha wiary, tradycji i wspólnoty, który kształtował się przez wieki.

Visited 166 times, 1 visit(s) today
Zamknij