Banki są określane jako instytucje zaufania publicznego. Każdego dnia obracają milionami złotych oraz dokonują tysięcy transakcji. Jednocześnie są odpowiedzialne za pieniądze swoich klientów zarówno osób fizycznych, jak i firm czy stowarzyszeń. Choć systemy zabezpieczeń bankowych są coraz lepsze, codzienne zdarzają się kradzieże środków znajdujących się na koncie czy nieautoryzowane użycia karty.
Spory z instytucją finansową mogą dotyczyć także wielu innych kwestii, np. zastosowania abuzywnych klauzul w umowie. W każdym z tych przypadków może pomóc nam adwokat od prawa bankowego. Na czym dokładnie polega jego rola?
Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w prawie bankowym?
Potencjalne ryzyko wystąpienia sporu z bankiem dotyczy każdej osoby, która korzysta z usług instytucji finansowej. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika, który dysponuje szeroką wiedzą na temat prawa bankowego i jest w stanie pomóc nam w rozwiązaniu problemu. Czym dokładnie zajmują się specjaliści w tej dziedzinie?
-
Wiele osób decyduje się na usługi adwokata w momencie, gdy pojawiają się wątpliwości co do prawidłowości sporządzonej umowy. Niejednokrotnie zdarza się, że w umowie kredytowej umieszczono tzw. klauzule abuzywne, na niekorzyść kredytobiorcy. Można było spotkać się z nimi m.in. przy dokumentacji dotyczącej kredytów we frankach.
-
W różnego rodzaju sporach, adwokat od prawa bankowego odgrywa rolę doradcy. Może również zajmować się analizowaniem dokumentacji, przygotowaniem opinii oraz wsparciem negocjacyjnym.
Adwokat od prawa bankowego jako reprezentant w postępowaniach sądowych
Jeśli sporu z instytucją finansową nie uda się załatwić na drodze mediacji, kolejnym etapem jest postępowanie sądowe. W takich przypadkach adwokat występuje jako pełnomocnik klienta. Może zająć się np. przygotowaniem pozwu. Ponadto będzie reprezentował klienta przed sądem.