fot. UM ZABRZE
Adres: plac Teatralny 1, 41-800 Zabrze
Telefon: 723 331 007
Teatr Nowy w Zabrzu ma długą i bogatą historię, sięgającą roku 1959, kiedy to został założony. Od tamtej pory, przez ponad sześćdziesiąt lat, teatr ten przygotował ponad 360 premier, zachwycając publiczność zarówno w kraju, jak i za granicą. Wielu wybitnych artystów z różnych dziedzin sztuki, takich jak reżyserzy, scenografowie i muzycy, współpracowało z teatrem, co wzbogacało jego repertuar i przyczyniło się do osiągnięcia sukcesów artystycznych.
Teatr Nowy zyskał uznanie i szacunek wśród krytyków i publiczności dzięki swojej szerokiej ofercie repertuarowej, adresowanej do różnych grup odbiorców. Propozycje teatru spotykają się z dużym zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Egipcie, Gruzji, na Ukrainie i Białorusi.
Teatr Nowy w Zabrzu zdobył wiele nagród i wyróżnień, co jest potwierdzeniem jego wysokiej jakości artystycznej. Wśród nich warto wymienić nagrodę „Złota Maska” w kategorii Najlepszy spektakl dla młodych widzów za „Morze ciche” w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Spektakle Teatru Nowego zostały również dwukrotnie zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie: „Jasiu albo polish joke” w reżyserii Macieja Podstawnego oraz „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w reżyserii Piotra Ratajczaka.
W ramach szerokiej działalności edukacyjnej, Teatr Nowy w Zabrzu organizuje od dziewięciu lat wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży „LATO Z TEATREM”, cieszące się ogromną popularnością.
Historia Teatru Nowego w Zabrzu
Historia Teatru Nowego w Zabrzu jest pełna ważnych wydarzeń i osiągnięć artystycznych. Już od początku istnienia teatr odgrywał znaczącą funkcję kulturotwórczą i edukacyjną. Do dnia dzisiejszego przygotował ponad 220 premier, w tym premiery autorów śląskich, takich jak Albina Siekierskiego, Stanisława Bieniasza i Stanisława Piskora.
Teatr Nowy w Zabrzu zawsze stawiał na różnorodność repertuaru, prezentując zarówno klasykę światową, jak i polską, utwory muzyczne oraz spektakle dla dzieci.
Wśród największych sukcesów Teatru Nowego w Zabrzu należy wymienić „Na szkle malowane”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” oraz „Wesele na Górnym Śląsku”. Publiczność z przyjemnością oglądała także takie utwory jak „Mewa” Czechowa, „Skąpiec” Moliera, „Kupiec” Plauta, „Klub kawalerów” M. Bałuckiego, „Nie-Boska komedia” Z. Krasińskiego, „Dożywocie” A. Fredry, „Fircyk w zalotach” F. Zabłockiego oraz „Droga do Czarnolasu” A. Maliszewskiego.
Teatr Nowy w Zabrzu zawsze stawiał na wysoką jakość wykonania spektakli, co przyciągało najlepszych aktorów scen śląskich. Wielu z nich zdobyło prestiżowe nagrody, takie jak Złote i Srebrne Maski, regionalną nagrodę przyznawaną najwybitniejszym twórcom teatralnym. W gronie uhonorowanych artystów znaleźli się między innymi Hanna Boratyńska, Wincenty Grabarczyk, Mieczysław Całka, Andrzej Lipski, Wojciech Leśniak oraz Zbigniew Stryj.
Teatr Nowy w Zabrzu współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, scenografami i muzykami, którzy doceniali poziom artystyczny zespołu. Wśród nich byli m.in. Mieczysław Daszewski, Adam Hanuszkiewicz, Gustaw Holoubek, Irena Jun, Lidia Korsakówna, Waldemar Krygier, Jan Machulski, Józef Para, Marcin Sławiński, Józef Wyszomirski, Otto Axer, Jerzy Kalina, Adam Kilian, Waldemar Krygier, Wiesław Lange, Jerzy Moskal, Zenon Moskwa, Jan Polewka, Kazimierz Wiśniak, Krystyna Zachwatowicz, Xymena Zaniewska, Katarzyna Gaertner, Wojciech Kilar, Stefan Kisielewski, Marzena Mikuła-Drabek, Krzysztof Penderecki, Bogusław Schaefer i Józef Skrzek.
Teatr Nowy w Zabrzu był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność, zarówno artystyczną, jak i edukacyjną. W 1974 roku teatr ten uhonorowany został Złotą Odznaką „Zasłużonego w rozwoju województwa katowickiego”, a jako pierwszy teatr w Polsce otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Od 2000 roku Teatr Nowy w Zabrzu jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Festiwal ten ma na celprzybliżenie społeczności regionu śląskiego, a także innych części Polski, najciekawszych realizacji dramatu współczesnego zarówno polskiego, jak i zagranicznego powstałego po roku 1989. Realizacje te spełniają postulat tzw. „lustra rzeczywistości”, czyli ukazują człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, społecznym i politycznym.
W ciągu dziewięciu lat Teatr Nowy w Zabrzu organizował także wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży o nazwie „LATO Z TEATREM”, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W ostatnich latach Teatr Nowy w Zabrzu zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę „Złota Maska” w kategorii Najlepszy spektakl dla młodych widzów za „Morze ciche” w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Dwukrotnie zakwalifikował się także do finału prestiżowego konkursu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie z spektaklami „Jasiu albo polish joke” w reżyserii Macieja Podstawnego oraz „Królowie strzelców. Sport w cieniu imperium” w reżyserii Piotra Ratajczaka.
Teatr Nowy w Zabrzu ma za sobą ponad sześćdziesięcioletnią historię, w trakcie której przygotował wiele spektakli z udziałem najlepszych aktorów i artystów scen polskich. Repertuar teatru jest bardzo różnorodny i adresowany do różnych grup odbiorców, dzięki czemu propozycje teatru spotykają się z dużym zainteresowaniem. Teatr prezentuje swoje spektakle nie tylko na deskach scen polskich teatrów i instytucji kultury, ale także na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Egipcie, Gruzji, na Ukrainie i Białorusi. Teatr Nowy w Zabrzu jest z pewnością jednym z najważniejszych teatrów w Polsce i na Śląsku, który zasługuje na uznanie i wielkie podziękowania za wkład w kulturę i sztukę.
źródło: UM Zabrze
Dodane przez Mikołaj Czarnecki
Doświadczony dziennikarz portalu Nowiny Zabrzańskie. Specjalizuje się w tematyce lokalnej Zabrza i regionu Górnego Śląska. Pasjonat spraw społecznych, kulturalnych i historycznych miasta.