Napisane przez 5:33 pm Ważne w mieście

Tradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska” zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Kopalnia Guido i Sztolnia Luiza

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu z radością informuje, że dnia 3 marca 2023 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego „Tradycje kulturowe górniczych orkiestr dętych z Górnego Śląska” zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Wpis obejmuje tradycje górnośląskich orkiestr górniczych – nierozerwalnie związanych z istnieniem kopalń i śląskim etosem pracy. Decyzja o ujęciu Orkiestr na prestiżowej liście jest efektem wieloletnich starań Muzeum o to, by kultywować tradycje tego fenomenu – któremu, wraz z kolejnymi zamykanymi zakładami górniczymi, groziłoby zapomnienie.

 

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego kraju. Prowadzi ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Obecnie znajdują się na niej m.in. Obchody Barbórki (wpisane na Listę w 2018 roku staraniem Muzeum Górnictwa), ale też takie inne unikatowe zjawiska, jak szopkarstwo krakowskie, plecionkarstwo, czy wytwarzanie koronki koniakowskiej.

 

To kolejny sukces Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu w zakresie dokumentowania i popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij