Napisane przez 7:45 pm Ważne w mieście

Unikalny Mauser z 1920 roku trafi do muzeum dzięki zabrzańskiej policji

Mauser z 1920 Zabrze

Wczoraj, policjanci z Zabrza przekazali na wystawę autentyczny karabinek kalibru 7,92 mm typu Mauser wz. 98 numer 244, produkcji niemieckiej z 1920 roku. Broń ta ma ogromną wartość historyczną i będzie cennym eksponatem dla Muzeum w Tarnowskich Górach.

Historia karabinka rozpoczęła się w lutym 2021 roku, gdy policja otrzymała informację o znalezieniu broni podczas opróżniania mieszkania w Zabrzu. Mundurowi, którzy udali się na miejsce, potwierdzili zgłoszenie, a broń została zabezpieczona i poddana postępowaniu prokuratorskiemu.

Po dokładnej analizie, policjanci ustalili, że znaleziony przedmiot to karabinek Mauser wz. 98 numer 244, który powstał w Niemczech w 1920 roku. Ze względu na wartość historyczną broni, podjęto decyzję o przekazaniu jej do Muzeum w Tarnowskich Górach, gdzie będzie mogła być podziwiana przez kolejne pokolenia.

W czwartek Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu, kom. Sebastian Makowski, przekazał karabinek Kierownikowi Działu Historii Muzeum w Tarnowskich Górach, Panu Krzysztofowi Gwóźdź. Dzięki temu, Mauser będzie mógł być odtąd oglądany przez zwiedzających i stać się cenną częścią kolekcji muzealnej.

źródło: Policja Śląsk

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij