Napisane przez 5:36 pm Ważne w mieście

Zabrzańskie przygotowania do XVI Metropolitalnego Święta Rodziny

XVI edycja Metropolitalnego Święta Rodziny

XVI edycja Metropolitalnego Święta RodzinyZ wielkim zapałem trwają przygotowania do XVI Metropolitalnego Święta Rodziny, które w tym roku nosi miano „Rodzina – forum dialogu”. To wyjątkowe wydarzenie rozpocznie się już w niedzielę, 21 maja, i potrwa aż do 4 czerwca. W honorowym patronacie nad tym niezwykłym świętem uczestniczą abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz bp Sławomir Oder, ordynariusz gliwicki. Koordynację XVI MŚR pełni z kolei prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Historia Metropolitalnego Święta Rodziny sięga 2007 roku, kiedy to podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, wraz ze śp. Krystyną Bochenek, zapoczątkowały to wyjątkowe święto. Dzięki współpracy śląskich miast, organizacji i stowarzyszeń, idea ta rozwinęła się i trwa nieprzerwanie do dziś.

Każdego roku program Metropolitalnego Święta Rodziny obejmuje wiele interesujących wykładów naukowych, wystaw, spektakli, koncertów, kiermaszy, festynów, pikników rodzinnych, konkursów, wydarzeń sportowych oraz spotkań o charakterze religijnym.

Tegoroczne obchody rozpoczną się w niedzielę, 21 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Podczas uroczystego koncertu inaugurującego XVI Metropolitalne Święto Rodziny będzie miała miejsce premiera koncertu pt. „Ludzie Ptaki” w kompozycji Michała Jurkiewicza. Wystąpią m.in. Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, Sienna Gospel Choir oraz zespół muzyczny w składzie: Tomasz Mądzielewski, Tomasz Bielecki, Paweł Grzesiuk, Dobrosław Jabłoński, Kamil Barański. Na scenie pojawią się także wyjątkowi goście: Mateusz Krautwurst, Izabela Szafrańska, Basia Giewont, Michał Grobelny, Diana Ciecierska oraz Natalia Ciecierska.

Tego samego dnia, o godz. 14:00, w katowickiej Katedrze p.w. Chrystusa Króla odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny zostaną celebrowane również w innych kościołach Metropolii Górnośląskiej, między innymi o godz. 11:15 w Katedrze p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

Jednym z ważnych punktów programu będzie Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, która od lat przyciąga wielotysięczne tłumy pielgrzymów: mężów, ojców i synów. Organizatorzy XVI Metropolitalnego Święta Rodziny serdecznie zapraszają na tę wyjątkową pielgrzymkę, która odbędzie się 28 maja o godz. 10:30 (ul. Księdza Jana Ficka 7).

Niezwykle emocjonującym momentem będzie również Koncert Finałowy XVI Metropolitalnego Święta Rodziny, który odbędzie się 4 czerwca o godz. 18:00. W tym wyjątkowym wydarzeniu zaprasza Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek (Plac Sejmu Śląskiego 2).

XVI MŚR to bogaty program wydarzeń, które odbędą się nie tylko w Zabrzu, ale także w innych miejscowościach naszego regionu. Przedstawiamy listę niektórych z nich:

  • 21 maja, godz. 17:00 – Koncert inauguracyjny – Marek Jurkiewicz – „Ludzie Ptaki” (Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, ul. Gen. de Gaulle-a 17);
  • 23 maja, godz. 16:00-18:00 – Rodzinne warsztaty ceramiczne (Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Pawłowie, ul. Gen. W. Sikorskiego 114);
  • 24-25 maja, godz. 15:30-18:30 – Rodzinny Portret (Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Biskupicach, ul. W. Kossaka 23);
  • 29 maja, godz. 10:00-14:00 – Konferencja „Rodzina – forum dialogu” (Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Sala Witrażowa, ul. 3 Maja 19).

Oprócz głównych wydarzeń, XVI Metropolitalne Święto Rodziny towarzyszyć będą również inne interesujące imprezy, takie jak:

  • 13 maja, godz. 10:00-15:00 – Rodzinny Rajd Rowerowy (Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu, ul. Piłsudskiego 83);
  • 13 czerwca, godz. 15:00-19:00 – Piknik Zabrzańskich Rodzin Zastępczych (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Zabrzu, Park 12 C, ul. Mochnackiego 12).

XVI Metropolitalne Święto Rodziny to nie tylko okazja do uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych i religijnych, ale również doskonała okazja do spotkania się i dialogu między rodzinami, a także do wymiany doświadczeń i refleksji na temat współczesnych wyzwań, z jakimi boryka się współczesna rodzina.

W ramach tegorocznych obchodów, organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla wszystkich grup wiekowych i zainteresowań. Dla miłośników sztuki i muzyki, liczne koncerty, wystawy i spektakle będą doskonałą okazją do podziwiania talentów artystycznych. Natomiast osoby zainteresowane pogłębianiem wiedzy będą miały okazję uczestniczyć w wykładach naukowych, warsztatach i konferencjach, które poruszą istotne tematy związane z rodziną, wychowaniem i relacjami międzyludzkimi.

Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach święta. Dla dzieci i młodzieży przygotowano liczne atrakcje, takie jak konkursy, zabawy, kiermasze i pokazy, które zapewnią im radość, naukę i niezapomniane chwile spędzone w gronie rodziny.

źródło: UM ZABRZE

Kamil Bendowski – Portal Nowiny ZabrzańskieKamil Bendowski
redaktor portalu Nowiny Zabrzańskie

Visited 2 times, 1 visit(s) today
Zamknij