Napisane przez 1:48 pm Ważne w mieście

Pieszy spacer po Zabrzu z piknikiem w Parku 12C

spacer i piknik z Muzeum Miejskim Zabrze
spacer i piknik z Muzeum Miejskim Zabrze

źródło zdjęcia: UM Zabrze

W najbliższą sobotę Muzeum Miejskie w Zabrzu serdecznie zaprasza wszystkich entuzjastów pieszych wycieczek oraz miłośników aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu na wyjątkowy spacer po naszym malowniczym mieście. Pragniemy zaprosić Państwa na niezwykłą przygodę, która zakończy się piknikiem w urokliwym Parku 12C. Nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji. Chętnych uczestników serdecznie zapraszamy o godzinie 10:00 na skrzyżowanie ulic 3 Maja i Henryka Sienkiewicza. Stamtąd razem wyruszymy na odkrywanie fascynujących miejsc na granicy dawnych gmin Dorota i Zaborze. Przygotujcie się na pełne emocji doświadczenie, w trakcie którego zasmakujecie w licznych ciekawostkach, interesujących historiach i niezwykłych opowieściach. A najlepsze jest to, że udział w tym wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny!

Głównym tematem naszego spaceru będzie niezwykła ulica Henryka Sienkiewicza, która w przeszłości składała się z dwóch niezależnych dróg: Ogrodowej (dawniej znanej jako Gartenstrasse) na Dorocie oraz Gymnasialstrasse na Zaborzu. Nasza wędrówka rozpocznie się na dawnym przystanku autobusowym linii numer 6, który obecnie znajduje się na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i H. Sienkiewicza. Każdy uczestnik otrzyma specjalny bilet, który pozwoli mu wziąć udział w naszej podróży przez dzieje, miejsca i wydarzenia. Podczas spaceru będziemy mieli okazję zobaczyć wiele interesujących miejsc, takich jak dawna miejska sala gimnastyczna, budynek urzędu pracy oddany do użytku w 1932 roku oraz restaurację M. Mandowskiego, w której odbył się pierwszy w historii Zabrza seans filmowy w 1897 roku. Przejdą Państwo również obok miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się blacharnia braci Kunisch, których wyroby można obecnie podziwiać w zbiorach Muzeum. Kolejnym punktem naszego spaceru będzie miejsce, gdzie przez wiele lat funkcjonowała restauracja i wytwórnia likierów należąca do rodziny Grabka. Będziemy mieli okazję przejść również obok miejsca, gdzie rozpoczął się jeden z ważniejszych epizodów III powstania śląskiego w Zabrzu (3 maja 1921 roku). Zwiedzimy także najstarszą szkołę średnią w Zabrzu, czyli obecnie III Liceum Ogólnokształcące. Podczas naszego spaceru nie zabraknie również wizyty przy dawnych drzewach kopalni Królowa Luiza oraz szybu Wilhelmina, które stanowiły początek dla obecnego fragmentu miasta Zabrze. A to tylko kilka z wielu fascynujących miejsc, które odkryjemy na naszej trasie. Zapewniam, że będzie ich jeszcze więcej!

Nasz wspaniały spacer zakończy się przyjemnym piknikiem na terenie urokliwego Parku 12C. Ciekawi jesteście, dlaczego to miejsce zostało wybrane przez organizatorów? Odpowiedź poznacie właśnie podczas naszej wędrówki.

Oto kilka praktycznych informacji:

  • Kiedy? Spotykamy się 8 lipca, czyli w nadchodzącą sobotę, o godzinie 10:00.
  • Gdzie? Zbiórka odbędzie się na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Henryka Sienkiewicza.
  • Jak długo? Spacer potrwa około 3 godzin (bez uwzględnienia czasu na piknik).
  • Jakie zasady obowiązują? Nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji, udział jest bezpłatny. Napoje i przekąski można przynieść ze sobą lub zakupić na terenie Parku 12C.

Zapraszamy serdecznie do udziału w tym niezwykłym spacerze, który pozwoli Wam poznać tajemnice i historię naszego pięknego miasta. Przygotujcie się na fascynującą podróż w przeszłość i spędźcie aktywnie czas na świeżym powietrzu.

źródło: UM Zabrze

Visited 19 times, 1 visit(s) today
Zamknij