Barierki drogowe produkowane są w wielu wariantach, różniąc się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim zastosowaniem. Do najczęściej stosowanych zaliczają się zwłaszcza chroniące pieszych barierki u11a – gdzie i dlaczego muszą się one znajdować? Dowiesz się tego w poniższym artykule.
Barierki drogowe – gdzie znajdują zastosowanie?
Bariera drogowa to rodzaj zapory, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ochrona tego rodzaju nie tylko pozwala jednak uniemożliwiać przejechanie pojazdu w miejscu niedozwolonym – barierki ochronne znajdują zastosowanie w każdym miejscu, gdzie ewentualne wypadki mogą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż najechanie na samą barierkę. Wśród ofert można znaleźć rozmaite rodzaje barier drogowych wykonanych ze stali, betonu bądź plastiku, których zastosowanie uzależnione jest od poziomu bezpieczeństwa wymaganego na określonym terenie. Zarówno kwestię doboru rodzaju barierki oraz sytuacji, w której jej zastosowanie staje się konieczne reguluje zarządzenie nr 31 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Barierka drogowa u11a – czym się wyróżnia?
Jednym z częściej spotykanych rodzajów barierek ochronnych jest balustrada u11a, której głównym celem jest zabezpieczenie pieszych i rowerzystów. Bariera u11a znajduje zastosowanie głównie na mostach, oddzielając krawędź mostu od fragmentu drogi przeznaczonej do ruchu osób pieszych oraz poruszających się na rowerach. Jest to skuteczne zabezpieczenie przed upadkiem z dużej wysokości, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ich obecność zaobserwować można jednak nie tylko w pobliżu mostów – balustrada u11a bywa również zamiennikiem barierki u12a, będąc zabezpieczeniem przed upadkiem na innego rodzaju terenie. Bariera u12a lub u11a wyposażona w szczeble często spotykana jest też na terenie budowy bądź w pobliżu obiektów znajdujących się pod napięciem, gdzie zapobiega przedostawaniu się na niebezpieczny obszar.
Barierki u11a i u12a – gdzie kupić?
Ze względu na rolę, jaką pełnią bariery ochronne, zdecydowanie należy mieć na uwadze ich najwyższą jakość, która zagwarantuje pełne bezpieczeństwo. Najlepiej zdecydować się na zakup barierek bezpośrednio od ich producenta, jakim między innymi jest firma Kroll, specjalizująca się w produkcji barier u11a i u12a. Bariery drogowe Kroll produkowane są wyłącznie z certyfikowanych materiałów oraz spawane przez certyfikowanych spawaczy, dzięki czemu wyróżniają się solidnym wykonaniem. Dodatkowym atutem jest zarówno szybka realizacja i dostawa zamówionych barier własnym transportem, a także montaż i serwis realizowane na terenie całego kraju.
Dodane przez Mikołaj Czarnecki
Doświadczony dziennikarz portalu Nowiny Zabrzańskie. Specjalizuje się w tematyce lokalnej Zabrza i regionu Górnego Śląska. Pasjonat spraw społecznych, kulturalnych i historycznych miasta.