Napisane przez 2:08 pm Ważne w mieście

Bezpieczeństwo podczas ferii 2023 w Zabrzu

ferie zabrze bezpieczeństwo

Zbliżają się się ferie zimowe, które w 2023, w niektórych województwach trwają od 16 stycznia do 26 lutego. To wyjątkowa okazja zarówno dla dzieci, jak i młodzieży, aby spędzić przyjemny czas relaksu i także zapewnić sobie wielu rozrywek i atrakcji. Aby zachować bezpieczeństwo w okresie ferii zimowych, warto postępować zgodnie z tymi podstawowymi wskazówkami. Pomogą Ci maksymalnie wykorzystać wolny czas bez żadnych zmartwień!

Zajęcia na śniegu, takie jak jazda na nartach i łyżwach, mogą być naprawdę przyjemne, oferując jednocześnie aktywność fizyczną i zabawę. Wystarczy zachować zdrowy rozsądek i zachować ostrożność dla bezpieczeństwa wszystkich.

  • Należy pamiętać, że zimą droga hamowania samochodów znacznie się wydłuża. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność w pobliżu jezdni.

  • Aby jazda na sankach była przyjemna i bezpieczna, znajdź miejsce z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i tras. Poświęć trochę czasu na wcześniejsze obejrzenie trasy zjazdowej, upewniając się, że usuniesz z niej wszelkie niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie lub gałęzie drzew. Zjeżdżając w dół, trzymaj się kierunku ruchu. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na stan techniczny swoich sanek lub innych przedmiotów, na których się zjeżdżasz. Uważaj na złamane szczeble, wystające gwoździe lub śruby – mogą one stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  • Aby uniknąć możliwych złamań, zachowaj szczególną ostrożność podczas chodzenia po chodnikach i przejściach dla pieszych, ponieważ mogą to być śliskie powierzchnie. Upewnij się, że podejmujesz odpowiednie środki ostrożności, aby zachować bezpieczeństwo i uniknąć wypadków.

  • Pamiętaj, że masywne sople zwisające z balkonów i dachów stanowią zagrożenie dla Twojego zdrowia, a nawet życia. W takim przypadku należy powstrzymać się od zabaw w tym miejscu, a o zaistniałej sytuacji poinformować osoby dorosłe.

  • Zachowaj ostrożność podczas zabawy śnieżkami. Unikaj używania ciasno ubitego śniegu i przedmiotów, takich jak kamienie, ponieważ mogą one zaszkodzić zdrowiu i życiu kolegom, jeśli nimi w nich rzucisz. Bądź świadomy zagrożeń, jakie możesz napotkać, jeśli będziesz nieostrożny. Rzucanie śnieżkami w poruszające się pojazdy może być niebezpieczne i może prowadzić do niebezpiecznych wypadków, co byłoby naruszeniem prawa. Dlatego najlepiej unikać takich działań dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych.

  • Jazda na łyżwach powinna zawsze odbywać się na przygotowanych, profesjonalnych lodowiskach, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo i wydajność.

  • Nigdy nie należy wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne, takie jak jeziora, kanały, stawy i rzeki. Jest to bardzo niebezpieczne i możesz łatwo znaleźć się w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Pokrywy lodowe mogą różnić się wytrzymałością i grubością w zależności od czynników środowiskowych lub cech akwenu, takich jak linia brzegowa, głębokość, dopływy itp. Nie trzeba dodawać, że pokonywanie lodu wymaga wiedzy i sprzętu — zaniedbanie i bagatelizowanie zagrożenie może być śmiertelne!

  • Przed wyjściem na spacer pamiętaj o zabraniu naładowanego telefonu komórkowego jako środka awaryjnego. W przypadku zaistnienia nieprzewidzianej sytuacji można za pomocą telefonu natychmiast powiadomić odpowiednie służby.

  • Upewnij się, że tylko osoby dorosłe są odpowiedzialne za organizację i/lub prowadzenie kuligu. Przymocuj sanki solidną liną, aby zapobiec ich rozłączeniu. Co więcej, pamiętaj, aby nigdy nie przyczepiać go do samochodu, ponieważ jest to nielegalne i może mieć tragiczne konsekwencje.

  • Jeśli zajmujesz się aktywnością na śniegu lub lodowisku, ważne jest, aby pilnować swoich rzeczy osobistych. Jeśli to możliwe, powierz swój portfel lub telefon zaufanej osobie lub umieść je w dostępnej skrytce depozytowej.

  • Ważne jest, aby poinformować rodziców lub opiekunów, dokąd się wybierasz, kto Ci towarzyszy i kiedy spodziewasz się wrócić.

  • Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na wyjazd z kimś nieznanym. Ponadto zamykanie drzwi domu lub mieszkania przed obcymi jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa.

  • Ważne jest, aby być bezpiecznym, gdy na zewnątrz jest ciemno. Noszenie odblasków, chodzenie po chodniku, a jeśli nie jest to możliwe, po lewej stronie drogi może pomóc zachować bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby przechodzić przez drogi tylko w wyznaczonych miejscach.

  • Wychodząc na zewnątrz, ważne jest, aby przygotować się na warunki pogodowe, aby nie narażać organizmu na przechłodzenie. Wybierając się na dłuższe wędrówki lub wyprawy pod górę zimą, zawsze warto mieć ze sobą gorący napój w termosie.

źródło: policja.pl

Visited 3 times, 1 visit(s) today
Zamknij