Napisane przez 11:43 am Ciekawostki, Ważne w mieście

Wielkie otwarcie Wieży Ciśnień w Zabrzu za nami!

wieża ciśnień zabrze

– Do starej wieży wraca nowe życie – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W Zabrzu odsłonięto nowy, postindustrialny zabytek. To odnowiona Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego 2, który teraz dumnie stoi na tym właśnie miejscu. Jesteśmy po wielkim otwarciu zrewitalizowanego obiektu, który przyciągnął prawdziwe rzesze tłumów. Wieża ciśnień w Zabrzu, dopiero co doczekała się drugiej odsłony. Odsłonięta została bowiem jej nowa, odrestaurowana wersja, która jest teraz otwarta dla turystów.

Chociaż sama wieża ma ponad 100 lat, jej wnętrze zostało niedawno przeprojektowane i obecnie zawiera multimedialną wystawę na temat węgla – CARBONEUM. Warto również odwiedzić kawiarnię znajdującą się na najwyższym piętrze.

Otwarcie nowej odsłony wieży w Zabrzu trwało dwa dni. Pierwszy dzień był 7 października, a drugi od 8 października. Pierwszego dnia odbył się Dzień Nauki zorganizowany przy udziale Miasta Zabrze. Natomiast 8 października w terenie Wieży odbył się Piknik Rodzinny. W programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy chemiczne, gry i animacje z kolektywem teatralnym ,,Lufcik na korbkę”, zwiedzanie wystawy Carboneum. Na wydarzeniu pojawił się Teatr Ocelot oraz Marcin Wyrostek.

Wieża Ciśnień w Zabrzu – Inwestycja warta 34 miliony złotych

Jak możemy przeczytać na social mediach Prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik inwestycja wyniosła 34 miliony złotych i częściowo została zrealizowana z środków UE:

Ta wspaniała perła architektury, która przez wiele lat niszczała, została wykupiona przez Zabrze i gruntownie wyremontowana. To właśnie odważna decyzja i konsekwentna praca pozwoliły nam na skuteczną realizację wartej 34 mln zł inwestycji, z czego większość pozyskaliśmy ze środków unijnych. Dzięki bogatemu doświadczeniu w rewitalizacji zabytków wieża została doceniona i nagrodzona już w kilku ogólnokrajowych konkursach.

Wystawa „Carboneum” czynna jest bezpłatnie do końca października. Codziennie oprócz poniedziałków można oglądać wystawę w godzinach 15.00-18.00

Zapraszamy również do materiału wideo na temat Wieży Ciśnień w Zabrzu, który został opracowany przez Telewizję Zabrze:

~źródło:
UM Zabrze
facebook.com/MalgorzataMankaSzulik

Visited 54 times, 1 visit(s) today
Zamknij