Dodatek węglowy 3000 zł – złóż wniosek!

Dodatek Węglowy Zabrze

Od 17 sierpnia 2022 r. gospodarstwa domowe, których podstawowym źródłem ciepła jest węgiel lub paliwa węglowe zawierające 85% węgla kamiennego, mogą ubiegać się o wsparcie rządowe w wysokości 3000 zł.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podpisała wczoraj rozporządzenie w sprawie wniosku dotyczącego dodatku węglowego. Jednym z warunków otrzymania tego zasiłku jest potwierdzenie w ewidencji posiadania źródła ciepła zarejestrowanego w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Mieszkańcy Zabrza mogą taki wniosek składać w Zabrzańskim Centrum Świadczeń Rodzinnych na ulicy ul. Wyzwolenia 9. Można tez to zrobić przez Internet korzystając z platformy ePUAP. Wniosek w formacie PDF można pobrać pod tym linkiem.

Dodatek jest przyznawany jednorazowo na kwotę 3000 zł i przysługuje na mocy ustawy:

Osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).

Jeśli wiele osób próbuje ubiegać się o dodatek węglowy dla gospodarstwa domowego, zasiłek trafi do tego, kto złożył wniosek jako pierwszy.

Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami wniosku i odpowiednio wypełniać pola. We wniosku użyj WIELKICH LITER i wybierz V lub X w odpowiednich polach, które są dostępne. Wszelkie dane we wniosku o dodatek węglowy muszą być prawdziwe pod rygorem odpowiedzialności. Pamiętaj, że w przypadku składania fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna.

Pierwsza część wniosku ubiegania się o dodatek węglowy obejmuję wnioskodawcę i jego gospodarstwo domowe, czyli dotyczy osobę, która chce otrzymać jednorazowe wsparcie w postaci 3000 zł. Są to takie pola jak:

  • Imię
  • Nazwisko
  • Obywatelstwo
  • Numer PESEL
  • Seria i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeśli osoba nie posiada numeru PESEL

Kolejna część wniosku to odpowiednio:

  • Adres i miejsce zamieszkania – wypełnij pola we wniosku zgodnie ze wskazanymi rubrykami
  • Numer rachunku płatniczego – czyli numer Twojego konta bankowego, na który otrzymasz 3000 zł.

Kolejne pola dotyczą informacji naszego gospodarstwa domowego, czyli naszego mieszkania lub domu.

  • Dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy – zaznaczamy odpowiednią opcję w zależności czy jest to jednoosobowe czy wieloosobowe gospodarstwo domowe. Jeśli jest to wieloosobowe gospodarstwo to musimy uzupełnić dane osób zamieszkujących nasze mieszkanie lub dom.

Następnie uzupełniamy informacje dotyczące zgodne z tymi, które podaliśmy już Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Informacje muszą być ze sobą zgodne.

Kolejne pytania dotyczą tego czy jest to dom jednorodzinny czy wielorodzinny.

Dodatkowe informację znajdziesz w poniższym materiale przygotowanym przez Telewizję Zabrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka ręczna:Spotkanie na szczycie – Górnik Zabrze kontra Energa Wybrzeże Gdańsk

W nadchodzącą niedzielę, 8 października, miłośnicy piłki ręcznej będą świadkami emocjonującego starcia. W hali sportowej Pogoń, zlokalizowanej przy ulicy Wolności 406 w Zabrzu, drużyny Górnika Zabrze i Energii Wybrzeża Gdańsk zmierzą się w ramach rozgrywek PGNiG Superligi. Spotkanie zaplanowano na godzinę 15:00. Dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w tym wydarzeniu, bilety są dostępne online na portalu […]

czytaj więcej

19-latek z Zabrza przekroczył znacznie prędkość

Młody kierowca w Zabrzu postanowił zignorować przepisy ruchu drogowego, przekraczając dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o aż 50 km/h. Ten 19-latek musiał zapłacić za swoją brawurę wysokim mandatem oraz został pozbawiony prawa jazdy na trzy miesiące. Policjanci z Zabrza przypominają o konieczności przestrzegania przepisów i dostosowywania prędkości do panujących warunków. Podczas niedzielnej kontroli na ulicy […]

czytaj więcej

Kto kibicował podczas Wielkich Derbów Śląska? Zaskakujące statystyki z Areny Zabrze!

Ostatnie Wielkie Derby Śląska, które odbyły się w piątek, przyciągnęły pełen stadion kibiców na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla. Łącznie zgromadziło się tam 22 508 entuzjastów futbolu. W tym artykule postaram się przybliżyć kilka interesujących faktów i danych dotyczących tych, którzy zdecydowali się wspierać swoje drużyny na żywo. Podział według płci i wieku: Z całej […]

czytaj więcej