Jak najlepiej rozdzielić Internet od zabrzańskich dostawców w całym domu

Firmy oferujące dostęp do Internetu na terenie Zabrza proponują już cały wachlarz wysokiej klasy usług szerokopasmowych, dostosowanych do potrzeb klienteli nie tylko z sektora małych i średnich firm, ale także użytkowników prywatnych. Dziś nawet statystyczny Kowalski może za cenę ok. 70 zł miesięcznie stać się posiadaczem bardzo szybkiego Internetu światłowodowego (do 1 Gbit/s!), na który do niedawna stać było tylko firmy. Tak szybki dostęp wymaga odpowiedniego routera, który pozwoli współdzielić łącze w taki sposób, aby każdy poczuł szybkość światłowodu. Podpowiadamy, na jakie funkcje i parametry urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać optymalne rozwiązanie.

W przypadku światłowodu, odpowiedź na pytanie jak podłączyć Internet w domu należy zacząć od wyjaśnienia, że większość dostawców łączy tego typu, wraz z usługą zapewnia terminal abonencki (Optical Network Terminal – ONT lub Optical Network Unit – ONU) w postaci prostego modemu, zwykle z wyjściem ethernetowym lub routera. Siłą rzeczy, routery dostarczane masowo przez dostawców „gratis” w ramach opłaty instalacyjnej, nie należą do urządzeń zaawansowanych technologicznie i realizują tylko podstawowe funkcje. W chwili obecnej, w zdecydowanej większości przypadków w Polsce, abonent nie ma możliwości podłączenia bezpośrednio do światłowodu własnego routera i jest zmuszony do wykorzystania przynajmniej z modemu światłowodowego operatora. Do niego jednak można już podłączyć dowolny router, wedle własnego uznania i potrzeb.

Router do światłowodu, który to światłowód jest bardzo szybkim łączem, musi posiadać wydajny procesor i interfejsy sieciowe o odpowiedniej przepustowości. Przede wszystkim, jeśli nasze łącze ma prędkość np. 700 Mbit/s, interfejs WAN routera, z pomocą którego łączymy się z modemem operatora musi mieć przepustowość 1Gbit/s, gdyż w przeciwnym razie będzie stanowił wąskie gardło całego systemu.

Podobnie sprawa ma się z interfejsami sieci lokalnej. Porty wbudowanego w router switcha muszą obsługiwać gigabitowy Ethernet, a wbudowane Wi-Fi być zgodne ze standardem przynajmniej Wi-Fi 5 (prędkość do 1700 Mbit/s), a najlepiej Wi-Fi 6 (do 2400 Mbit/s).

Przy okazji analizowania funkcji Wi-Fi routera warto zwrócić uwagę na obsługę sieci typu Mesh. Przyda się ona w sytuacji, gdy nasz dom, czy biuro, mają większą powierzchnię i nawet centralnie umiejscowiony router nie zdoła pokryć zasięgiem całego obszaru. Dokupując wzmacniacz sygnału z obsługą Mesh, zapewnimy sobie nie tylko automatyczną konfigurację takiego zestawu, ale też jego inteligentną optymalizację. Funkcje Mesh same zadbają o to, by każdy komputer, laptop i telefon był połączony z routerem, albo ze wzmacniaczem, w zależności od tego, które urządzenie będzie w danym miejscu i momencie oferować lepszy transfer.

Przymierzając się do zastąpienia standardowego routera dostawcy urządzeniem bardziej wyszukanym, można zwrócić uwagę na szereg dodatkowych funkcji. Np. routery FRITZ!Box, oprócz szybkiego i bezpiecznego współdzielenia łącza internetowego, pozwalają wykorzystać je do wielu innych, zaawansowanych aplikacji. Dla przykładu, za pomocą wbudowanego w router serwera VPN można bezpiecznie połączyć się ze swoją siecią domową z dowolnego miejsca na świecie i uzyskać dostęp np. do dysku sieciowego (czyli np. przenośnego dysku USB podłączonego do routera), czy drukarki. VPN pozwala także połączyć w całość kilka oddalonych od siebie lokalizacji, np. oddziałów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łaty dachowe i ich rola w trwałym pokryciu dachowym – sprawdź, dlaczego są aż tak ważne

Na pierwszy rzut oka wydają się niezauważalne. W rzeczywistości jednak są bardzo istotne dla trwałości i wytrzymałości konstrukcji dachowej. Mowa oczywiście o łatach dachowych. W dzisiejszym artykule przybliżymy Ci ich istotę. Dowiesz się m.in. tego, dlaczego są niezbędne i jaką rolę odgrywają w przypadku pokryć dachowych. W dalszej części podpowiemy Ci również, jakie łaty dachowe […]

czytaj więcej

Gdzie sprawdzi się kosz cargo 15 cm? Podpowiadamy, jak możesz go wykorzystać

Kosze cargo to rodzaj szafek, a w zasadzie ich wypełnienia. Na ogół wykorzystywane są w kuchni. Wykonuje się je z drutów pokrytych chromem i zabezpieczonych lakierem. Poruszają się po specjalnych prowadnicach. Dlatego można je bez problemu wysuwać i chować. Rozwiązanie to w dużej mierze zwiększa funkcjonalność melbi kuchennych. Najmniejsze kosze cargo mają zaledwie 15 cm […]

czytaj więcej

Obrazy na ścianę – czym kierować się przy ich wyborze? Praktyczne wskazówki

Obrazy na ścianę cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Są rzeczywiście świetną ozdobą, która nadaje wnętrzu charakter. Jednak okazuje się, że ich wybór wcale nie jest sprawą prostą. Czym należy się w tym przypadku kierować? Co ma kluczowe znaczenie przy zakupie obrazu na ścianę? W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki – dzięki […]

czytaj więcej