Jak najlepiej rozdzielić Internet od zabrzańskich dostawców w całym domu

Firmy oferujące dostęp do Internetu na terenie Zabrza proponują już cały wachlarz wysokiej klasy usług szerokopasmowych, dostosowanych do potrzeb klienteli nie tylko z sektora małych i średnich firm, ale także użytkowników prywatnych. Dziś nawet statystyczny Kowalski może za cenę ok. 70 zł miesięcznie stać się posiadaczem bardzo szybkiego Internetu światłowodowego (do 1 Gbit/s!), na który do niedawna stać było tylko firmy. Tak szybki dostęp wymaga odpowiedniego routera, który pozwoli współdzielić łącze w taki sposób, aby każdy poczuł szybkość światłowodu. Podpowiadamy, na jakie funkcje i parametry urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać optymalne rozwiązanie.

W przypadku światłowodu, odpowiedź na pytanie jak podłączyć Internet w domu należy zacząć od wyjaśnienia, że większość dostawców łączy tego typu, wraz z usługą zapewnia terminal abonencki (Optical Network Terminal – ONT lub Optical Network Unit – ONU) w postaci prostego modemu, zwykle z wyjściem ethernetowym lub routera. Siłą rzeczy, routery dostarczane masowo przez dostawców „gratis” w ramach opłaty instalacyjnej, nie należą do urządzeń zaawansowanych technologicznie i realizują tylko podstawowe funkcje. W chwili obecnej, w zdecydowanej większości przypadków w Polsce, abonent nie ma możliwości podłączenia bezpośrednio do światłowodu własnego routera i jest zmuszony do wykorzystania przynajmniej z modemu światłowodowego operatora. Do niego jednak można już podłączyć dowolny router, wedle własnego uznania i potrzeb.

Router do światłowodu, który to światłowód jest bardzo szybkim łączem, musi posiadać wydajny procesor i interfejsy sieciowe o odpowiedniej przepustowości. Przede wszystkim, jeśli nasze łącze ma prędkość np. 700 Mbit/s, interfejs WAN routera, z pomocą którego łączymy się z modemem operatora musi mieć przepustowość 1Gbit/s, gdyż w przeciwnym razie będzie stanowił wąskie gardło całego systemu.

Podobnie sprawa ma się z interfejsami sieci lokalnej. Porty wbudowanego w router switcha muszą obsługiwać gigabitowy Ethernet, a wbudowane Wi-Fi być zgodne ze standardem przynajmniej Wi-Fi 5 (prędkość do 1700 Mbit/s), a najlepiej Wi-Fi 6 (do 2400 Mbit/s).

Przy okazji analizowania funkcji Wi-Fi routera warto zwrócić uwagę na obsługę sieci typu Mesh. Przyda się ona w sytuacji, gdy nasz dom, czy biuro, mają większą powierzchnię i nawet centralnie umiejscowiony router nie zdoła pokryć zasięgiem całego obszaru. Dokupując wzmacniacz sygnału z obsługą Mesh, zapewnimy sobie nie tylko automatyczną konfigurację takiego zestawu, ale też jego inteligentną optymalizację. Funkcje Mesh same zadbają o to, by każdy komputer, laptop i telefon był połączony z routerem, albo ze wzmacniaczem, w zależności od tego, które urządzenie będzie w danym miejscu i momencie oferować lepszy transfer.

Przymierzając się do zastąpienia standardowego routera dostawcy urządzeniem bardziej wyszukanym, można zwrócić uwagę na szereg dodatkowych funkcji. Np. routery FRITZ!Box, oprócz szybkiego i bezpiecznego współdzielenia łącza internetowego, pozwalają wykorzystać je do wielu innych, zaawansowanych aplikacji. Dla przykładu, za pomocą wbudowanego w router serwera VPN można bezpiecznie połączyć się ze swoją siecią domową z dowolnego miejsca na świecie i uzyskać dostęp np. do dysku sieciowego (czyli np. przenośnego dysku USB podłączonego do routera), czy drukarki. VPN pozwala także połączyć w całość kilka oddalonych od siebie lokalizacji, np. oddziałów firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów jest możliwe w części przypadków. Wiele zależy od tego, za jakie wykroczenie karą był ten zakaz. Znaczenie ma także to, ile czasu ubiegło od rozpoczęcia wykonywania kary, jak również bardzo istotne znaczenie będzie mieć postawa karanego w trakcie odbywania kary.  Za co karą jest zakaz prowadzenia pojazdów? Zakaz prowadzenia pojazdów to […]

czytaj więcej
rzeczoznawca nieruchomości

Dlaczego rzeczoznawca majątkowy jest potrzeby w procesie sprzedaży nieruchomości?

Rynek nieruchomości stoi przed widmem dużej niepewności, która jest związana przede wszystkim z wysokimi stopami procentowymi. Akcja kredytowa znacząco wyhamowała, przez co sprzedaż domu, mieszkania czy nawet (a może zwłaszcza) lokalu użytkowego zaczyna być nie lada wyzwaniem. W tej sytuacji wielu właścicieli stara się ominąć prowizję pośrednika i sprzedać nieruchomość samodzielnie. Jak jednak ustalić jej […]

czytaj więcej
Czy warto kolekcjonować stare monety?

Czy warto kolekcjonować stare monety?

Jeśli pasjonujemy się numizmatyką, możemy zbierać dawne nominały i opcjonalnie zarabiać na swoim hobby. Także w sytuacji, kiedy nie ciekawi nas kolekcjonowanie starych monet, warto zainteresować się ich sprzedażą. Nie wiesz, czy warto kolekcjonować stare monety? Przychodzimy z odpowiedzią! Opłacalność numizmatyki Jeśli nie zależy nam na przechowywaniu starych monet, lepiej się ich nie pozbywać. Warto […]

czytaj więcej
ddd