Napisane przez 2:13 pm Ciekawostki

Jakie przenośniki rolkowe wybrać?

Zastanawiasz się nad ulepszeniem procesów produkcyjnych, montażowych lub transportowych w Twojej firmie? Inwestycja w przenośnik rolkowy lub inne podobne urządzenie to najlepsza możliwa opcja. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, na co trzeba zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu.

Przenośniki rolkowe – co należy wiedzieć? 

Transport wszelkiego rodzaju produktów na przenośniku jest bardzo prosty. Zamiast angażować siłę ludzkich mięśni i tracić czas na ręczne przenoszenie towarów, można w całości polegać na maszynerii. Dzięki temu wydajność pracy znacznie wzrasta.

Przenośniki rolkowe istnieją w wielu różnych wersjach. Różnią się od siebie średnicą i szerokością rolek, wielkością przerw między nimi, materiałem wykonania, stopniem nośności i szybkością z jaką mają się obracać. Wybranie odpowiedniego modelu może być skomplikowanym zadaniem i wiele zależy od indywidualnych warunków panujących w danym zakładzie pracy.

Dlatego, jeżeli zależy Ci na jak najefektywniejszym rozwiązaniu, powinieneś skorzystać z usług renomowanej firmy zajmującej się technologią automatyzacji procesów. Jedną z nich jest Nixal. Zatrudnieni tam specjaliści mogą wykonać profesjonalny i bezpłatny audyt, dzięki któremu będą w stanie sporządzić precyzyjny projekt i wybrać przenośniki rolkowe, które sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojej placówki.

Przenośnik rolkowy napędzany czy grawitacyjny? 

Wybierając dla siebie przenośnik, warto zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią. Czy powinien posiadać on napęd? Przenośnik rolkowy napędzany to urządzenie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Można dowolnie dostosować szybkość, z jaką transportuje towary, a także kierunek, w którym ma to robić. 

Alternatywą jest przenośnik rolkowy grawitacyjny. Tego typu urządzenie nie ma własnego napędu i jest montowane pod odpowiednim kątem. W związku z tym produkty, które się na nim pojawiają, zjeżdżają w określonym kierunku na rolkach za sprawą siły grawitacji. 

Niewątpliwą zaletą ostatniego rozwiązania jest to, że jest ono tanie zarówno w kwestii samego zakupu, jak i późniejszej eksploatacji. Równocześnie ma nieco ograniczeń, takich jak brak możliwości regulowania szybkości transportu czy zmiany jego kierunku. Z tego powodu przenośnik rolkowy grawitacyjny nie zawsze się sprawdzi w każdym zakładzie. 

Przenośnik taśmowy – budowa i koszty 

Procesy transportowe mogą być ulepszone na wiele sposobów. Jeżeli przenośniki rolkowe nie są czymś, czego szukasz, możesz zdecydować się na taśmowe odpowiedniki. Ich zasada działania jest bardzo podobna, ale zamiast rzędu rolek wykorzystują one napędzaną taśmę na towary. 

Przenośnik taśmowy to również rozwiązanie, które powinno być dopasowane do specyfiki danego zakładu produkcyjnego czy magazynu. Możliwości jego zbudowania oraz koszty zależą od wielu czynników.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie skontaktuj się z firmą Nixal. To profesjonaliści, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i ekspercką wiedzą w tego rodzaju projektach. Robotyka i automatyzacja procesów z ich pomocą będzie przeprowadzona szybko i sprawnie. 

Visited 10 times, 1 visit(s) today
Zamknij