Napisane przez 7:33 pm Biznes

Nowe przedsiębiorstwa zajmą ELZAB na Helence

Trzy nowe firmy rozpoczęły działalność w dzielnicy Helenka w Zabrzu, w zakładzie produkcyjnym zarządzanym wcześniej przez ELZAB. Tymczasem ELZAB nadal będzie prowadził część działalności w Zabrzu.

W ostatnich tygodniach osiągnięto porozumienia w sprawie zakupu kilku budynków ELZAB. W rezultacie pojawili nowi inwestorzy:

  • Orbitvu Sp. z o.o. (firma znana na całym świecie jako czołowy producent maszyn, oprogramowania i innych elementów potrzebnych do fotografii produktowej).

  • JM Elektronik Sp. z o.o. (oprogramowanie i elektronika)

  • Czekamet (przetwórstwo i obróbka stali).

W najbliższych dniach firmy te będą inwestować w modyfikację i przystosowanie zakupionych budynków pod produkcję, tworząc nowe miejsca pracy. ELZAB nadal utrzymuje swoją obecność w Zabrzu, które będzie głównym ośrodkiem ich innowacji i rozwoju.

Elzab to liczący się gracz na rynku fiskalnym w Polsce, dostarczający wysokiej jakości kasy fiskalne i drukarki fiskalne. Ponadto produkuje również wagi elektroniczne, szuflady kasowe, sprawdzarki cen, drukarki etykiet oraz akcesoria do integracji z systemami kasowymi.

ELZAB Zabrze – Historia w skrócie

1 sierpnia 1969 r. powołano w Zabrzu filię Zakładu Doświadczalnego w celu przygotowania do powstania nowego przedsiębiorstwa i nadzorowania prac inwestycyjnych. Opracowano maszynę do dziurkowania taśmy papierowej DT-102, której personel został przeszkolony i zmontowany zgodnie z jej potrzebami. W 1971 roku na zabrzańskich osiedlach „Helenka” powstało Doświadczalne Przedsiębiorstwo Produkcji Urządzeń Peryferyjnych. Głównym zadaniem była produkcja podzespołów dla firmy „Błonie”, opanowanie nowych konstrukcji i technologii oraz zorganizowanie produkcji wykrawarek.

W 1972 roku zakończono budowę nowej siedziby firmy, która pod koniec 1973 roku osiągnęła planowaną zdolność produkcyjną. 1 stycznia 1974 roku Przedsiębiorstwo Doświadczalne zostało przemianowane na „Mera-Elzab”.

W przeszłości firma Mera-Elzab produkowała perforatory, które przekształcały impulsy elektryczne w otwory w taśmie papierowej. Konstrukcja ta została wykorzystana jako urządzenie do transmisji danych lub tor wyjściowy. Mera-Elzab był ważnym producentem dziurkaczy do taśm papierowych i jednostek sterujących w krajach RWPG, a ich najpopularniejsze modele to DT-105 i DT-105S, a także zestaw czytnika dziurkacza SPTP3.

W 1972 roku współpraca z niemiecką firmą „Anker” umożliwiła zwiększenie mocy produkcyjnych, czego efektem było uruchomienie frankownicy do automatycznego stemplowania paczek (m.in. Junior 100 i Junior 200).

Produkcja zakładu była początkowo przeznaczona dla mechaniki precyzyjnej, ale zmieniono ją na peryferia komputerowe z naciskiem na elektronikę, gdy stało się jasne, że potrzeby rynku przerosły te oczekiwania. W latach 1972-1974 Instytut Maszyn Matematycznych w Zabrzu opracował kalkulator MERA-203 do obliczeń naukowo-badawczych.

W połowie lat 70. zakupiono licencję od Stansaab Elektronik AB, pozwalającą na rozpoczęcie produkcji monitorów ekranowych serii MERA 7900.

Zakład posiadał szeroką gamę specjalistycznego parku maszynowego, dzięki czemu mógł wytwarzać komponenty do szwajcarskich pras RASKIN, niemieckich frezarek, pieców, tokarek i obrabiarek. Zakład został zmodernizowany o nowe technologie, w tym lakiernię kineskopów, wspierającą produkcję systemów monitorów.

Monitory przeszły długą drogę od czasu ich pierwszego użycia z komputerami IBM i RIAD, oferując teraz więcej funkcji, takich jak wybór koloru i regulacja natężenia światła, a także kompatybilność z systemami UNIVAC, Siemens, ICL, IBM, Odra i SM.

Terminal MERA-7953 był najpopularniejszym wolnostojącym monitorem ekranowym ze względu na kompatybilność z VT52 firmy DEC. Technologia w miejscu pracy rozwinęła się od monitorów półgraficznych do inteligentnych terminali z trybem graficznym i kolorowymi wyświetlaczami graficznymi. MERA 7911 D jest przykładem tego, jak szybko zakłady przeszły od produkcji pojedynczych monitorów do całych systemów monitorów, a konkretnie stanowiska do półautomatycznego przygotowywania raportów.

Marka monitorów Elzab-Mera była używana we wszystkich krajach RWPG i eksportowana do innych krajów, co stanowiło połowę całkowitej produkcji. Na rynkach RWPG popularne były perforatory i stacje do przygotowywania danych z taśmy papierowej, takie jak DT-105 i SPTP-3.

Firma oferuje szeroki zakres usług komputerowych, w tym urządzenia, serwis techniczny i szkolenia użytkowników, a także usługi kooperacyjne i informatyczne.

Pożar 13 kwietnia 1983 r. spowodował znaczne zniszczenia hali produkcyjnej i magazynu firmy, powodując straty szacowane na 211 mln zł (10% majątku trwałego ogółem). Zakład został szybko odbudowany po pożarze, a produkcja została przywrócona w ciągu 8 miesięcy.

Rozwój klawiatury RTDS-8 doprowadził do powstania Meritum, pierwszego polskiego komputera osobistego. Meritum I został wydany w 1983 roku i napędzany mikroprocesorem U880D z 48 kB pamięci operacyjnej, 8 kB pamięci stałej i 1 kB pamięci obrazu. W 1985 i 1987 r. Comecon uruchomił ComPAN-8, Meritum II oraz nowoczesną halę do produkcji urządzeń elektronicznych.elektronicznego.

Po wyborach 1989 r. zmiany gospodarcze i polityczne w Polsce spowodowały, że większość przedsiębiorstw MERA szybko zniknęła, z wyjątkiem Elzab-Mer. Przejście do gospodarki rynkowej wymagało wiele wysiłku i zmian. W wyniku odejścia krajów RWPG w latach 1991-1992 nastąpił znaczny spadek eksportu, który dotknął przede wszystkim ZSRR. W odpowiedzi na zagraniczną konkurencję Elzab SA przekształcił się w 1992 roku w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Elzab stworzył pierwszą kasę komputerową w odpowiedzi na zlecenie zagranicznego partnera. Projekt ten był bliski ukończenia, gdy w 1993 r. weszła w życie ustawa o VAT. Pojawiła się wówczas szansa na uratowanie i rozwój zakładu, którą wykorzystano dokonując szybkiej adaptacji urządzenia na rynek krajowy. W 1997 roku Elzab SA weszła w skład grupy kapitałowej Relpol, a jej akcje zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 1998 roku. W latach 2000-2007 akcje Elzab były własnością Grupy MWCR (Włochy). W 2004 roku akcje serii D były oferowane w ramach subskrypcji publicznej. BBI Capital pierwotnie nabył pakiet udziałów od MWCR w 2007 roku, a następnie sprzedał część swoich udziałów do Exorigo i UPOS System w 2008 roku. Od 2011 roku COMP SA jest większościowym akcjonariuszem.

Visited 157 times, 1 visit(s) today
Zamknij