Napisane przez 1:08 pm Ciekawostki

Skąd wziąć pieniądze na wydanie swojej książki?

Wydanie książki to proces, w którym trzeba zainwestować sporo czasu i pieniędzy. Jeśli masz już gotowy tekst, musisz znaleźć sposób na pokrycie m.in. kosztów druku, a także opłat związanych z dystrybucją oraz promocją. Wiele osób zastanawia się, jak wydać książkę bez posiłkowania się np. pożyczkami od rodziny czy znajomych. W artykule przedstawimy kilka rozwiązań, które mogą pomóc w realizacji tego celu.

1. Crowdfunding

Crowdfunding to metoda pozyskiwania funduszy przez zbiórkę pieniędzy od wielu osób za pośrednictwem internetu. Istnieje wiele platform crowdfundingowych, takich jak zagraniczny Kickstarter czy polskie: Zrzutka i Polakpotrafi, na których można założyć kampanię, by zbierać środki na wydanie swojej książki. Ważne jest jednak, aby przygotować dobrą strategię marketingową. Musi ona zachęcić ludzi do wsparcia projektu.

2. Programy dotacyjne

Choć to wciąż rzadkość w Polsce, warto poszukać programów dotacyjnych dostępnych dla pisarzy. Niektóre instytucje oraz stowarzyszenia oferują programy stypendialne, nagrody literackie czy granty dla twórców. Szansa na pozyskanie tego typu finansowania rośnie, jeśli publikacja ma wartość merytoryczną – jest np. naukowa lub historyczna.

3. Wydawcy tradycyjni

Wiele osób, które zastanawiają się jak wydać książkę, rezygnuje z self-publishingu na rzecz tradycyjnych modeli wydawniczych. Owszem, można w ten sposób zdobyć finansowanie publikacji i nie ponieść żadnych kosztów, ale trzeba pamiętać, że traci się również wpływ np. na szatę graficzną książki, sposób jej dystrybucji czy marketing. Pewnego rodzaju złotym środkiem może być tutaj publikowanie subsydiowane, w którym autor partycypuje częściowo w kosztach wydania, ale może także decydować o poszczególnych aspektach przygotowania publikacji.

4. Własne środki

Gdy mamy dostęp do prywatnych środków finansowych, można zdecydować się na sfinansowanie wydania książki z własnej kieszeni. Czasami realizacja marzenia o swoim nazwisku na półkach księgarni przynosi o wiele więcej satysfakcji i miłych wspomnień, niż kolejny wyjazd do ciepłych krajów. Warto więc zastanowić się, na co przeznaczyć część zgromadzonych oszczędności. To będzie również dobry wybór, jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad procesem wydawniczym i nie mamy zamiaru dzielić się zyskami z wydawcami.

5. Wydawanie e-booków

Warto podkreślić, że opublikowanie tekstu w formie e-booka jest znacznie tańsze, niż drukowanie i dystrybuowanie fizycznych egzemplarzy. Jeśli więc zastanawiamy się, jak wydać książkę, by nie ponieść dużych kosztów, cyfrowa wersja publikacji może być dobrym pomysłem na start. Co więcej, czasami pozwala zdobyć fundusze na tradycyjne wydanie – nic nie stoi na przeszkodzie, by sprzedawać e-booki np. na swojej stronie internetowej.

Visited 128 times, 1 visit(s) today
Zamknij