Czy odżywka białkowa może być głównym źródłem białka w diecie?

Odżywki białkowe każdego roku zyskują coraz większą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu dostępność jest coraz większa, a sklepy z odżywkami i suplementami pojawiają się także w mniejszych miejscowościach. Co więcej, wszelkiego rodzaju preparaty tego typu są po prostu skuteczne, a wraz z rosnącą liczbą zadowolonych osób, rośnie także ich popularność. Jednak wraz z jej wzrostem, nie zawsze równie szybko przechodzi wiedza na ich temat, a co za tym idzie, nie wszyscy mogą z nich prawidłowo korzystać. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy odżywka białkowa może zastąpić naturalne białko znajdujące się w pożywieniu. Warto właśnie temu zagadnieniu się przyjrzeć, a już na samym początku wyraźnie zaznaczyć, że odżywka białkowa, tak jak wszelkiego rodzaju suplementy, mają za zadanie wspierać właściwą dietę, nie ją zastępować. Zatem w pewnym sensie padła już odpowiedź na pytanie postawione w tytule, jednak warto zdecydowanie dokładniej przyjrzeć się tej kwestii, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Odżywki białkowe i ich znaczenie w diecie człowieka

Najbardziej podstawowa kwestia została wyjaśniona, jednak dlaczego jest to tak bardzo istotne? To oznacza tyle, że odżywki białkowe nie mogą być głównymi źródłami białka w diecie, bez względu na to, jaka jest to odżywka i jak bardzo prozdrowotny skład ona posiada. Odżywka jest przeznaczona do celów treningowych, ma być wsparciem organizmu, który posiada zwiększone zapotrzebowanie m.in. na białko, w związku z prowadzonym stylem życia. Ma zapewnić zdrowie, prawidłowy rozwój organizmu, a także przyspieszyć osiągnięcie celu treningowego.

Właśnie w takiej sytuacji odżywka białkowa sprawdza się najlepiej i będzie najbardziej skuteczna. Natomiast podstawowym źródłem wszelkiego rodzaju substancji odżywczych powinna być właśnie odpowiednio zbilansowana dieta. W pożywieniu nie brakuje bogatych źródeł białka, a zatem do podstawowych potrzeb w zupełności to wystarczy. Dopiero wraz ze swoim rozwojem, warto rozejrzeć się za odżywką białkową, aby np. uniknąć urazów mięśniowych lub kontuzji, ponieważ białko jest niezbędne w odżywianiu mięśni. Za przykład może posłużyć odżywka SFD Nutrition WPC Protein Plus.

Czy odżywka białkowa może zastąpić posiłek?

To inna ważna sprawa, która bardzo często zaprząta głowy, szczególnie początkującym osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z treningami i suplementacją. Odżywka białkowa rozrobiona np. w mleku jest dość sporym zastrzykiem kalorii, a przede wszystkim protein. Jednak tak jak w poprzednim przypadku, nie może ona zastępować pełnowartościowego posiłku, który jest bogaty także w wiele innych składników odżywczych, witamin, minerałów itp. Z tego względu, tak jak odżywka białkowa nie powinna być głównym źródłem protein w diecie, tak też nie może zastępować posiłku, który także może być bogaty w białko. 

Odżywka białkowa to dobry pomysł, jeśli stosuje się ją pomiędzy posiłkami lub też w okolicach treningu – przed rozpoczęciem ćwiczeń oraz po ich zakończeniu. Oczywiście w odpowiednich odstępach czasu, aby białko mogło odpowiednio odżywić organizm po wysiłku i wspomóc jego regenerację. Jednak do tego niezbędne są także inne składniki odżywcze, których każdy organizm potrzebuje w różnych ilościach. Z tego względu zawsze najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, a w następnej kolejności w zgodzie z zaleceniami wybrać najbardziej wartościowy suplement diety, które można znaleźć m.in. w sklepie SFD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Domy na sprzedaż w Zabrzu – czy to się opłaca?

Planujesz zakup domu jednorodzinnego w granicach górnośląskiej metropolii, ale nie wiesz, gdzie szukać, żeby nie rezygnować z wygodnego i szybkiego dojazdu do najważniejszych miast regionu oraz bliskości punktów usługowych? Wciąż rozważasz, czy lepiej postawić własny dom od zera, czy zdecydować się na jeden z gotowych nowych domów na sprzedaż od dewelopera? Podpowiadamy, gdzie znaleźć opłacalne […]

czytaj więcej

Intercyza a spadek – o czym warto pamiętać?

Majątek małżonków można chronić na wiele różnych sposobów. Wśród nich jednym z najpopularniejszych jest rozdzielność majątkowa. Skorzystanie z niej pociąga za sobą daleko idące skutki właściwie na całe życie oraz na podział majątku pozostawionego przez małżonka po jego śmierci. W jaki sposób intercyza wpływa na spadek? O czym warto pamiętać? Na te pytania odpowie prawnik […]

czytaj więcej

Poznaj drogę przesyłki, którą pokonuje, zanim dotrze do Ciebie

Przesyłki kurierskie dziś są już tak powszechnym zjawiskiem, że mało kto zastanawia się, jak właściwie działają. W końcu priorytetem jest, by paczka dotarła do odbiorcy na czas. Jeśli jednak jesteś ciekaw, co dzieję się z Twoim nadaniem, ten artykuł będzie bardzo pomocny. Poznaj drogę przesyłki, którą pokonuje, zanim dotrze do Ciebie! Droga przesyłki, zanim dotrze […]

czytaj więcej