Napisane przez 2:59 pm Ciekawostki

Czym się różni dom pogrzebowy od zakładu pogrzebowego?

Większość z nas stara się uciekać myślami od obaw o śmierć swoich bliskich. Niestety, niemal wszyscy w pewnym momencie zetkniemy się z odejściem członka rodziny. Staniemy wówczas przed dylematem: jaki zakład pogrzebowy wybrać? Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, na jakie kryteria zwracać swoją uwagę. Warto byłoby też mieć świadomość różnic, jakie występują w teorii między zakładem a domem pogrzebowym. Przywykliśmy do tego, że pojęć tych używa się zamiennie, ale tak naprawdę mogą oferować nieco inny zakres usług funeralnych.

Co oferują nam zakłady pogrzebowe?

Współczesne zakłady pogrzebowe działają w zdecydowanej większości miast i miasteczek, więc wybór jest bardzo duży. Zanim jednak go dokonamy, musimy dowiedzieć się, jakiego rodzaju usługi oferują zakłady. Co do zasady, w przypadku zakładów pogrzebowych mamy do czynienia z nieco mniejszym zapleczem niż w przypadku domów pogrzebowych. W teorii nie posiadają one na przykład własnych chłodni czy kaplic. Mimo to oferują bardzo szeroki zakres usług funeralnych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: całodobowy przewóz ciał osób zmarłych z miejsca zgonu do chłodni, toaleta zmarłych, pomoc w załatwieniu związanych z pochówkiem formalności czy całościowa oprawa uroczystości pogrzebowej.

Dom pogrzebowy to w teorii więcej usług

Teoretycznie, pojęcia domu pogrzebowego nie należy utożsamiać z pojęciem zakładu pogrzebowego. Domy pogrzebowe dysponują zazwyczaj zdecydowanie szerszym zapleczem. Posiadają najczęściej własną chłodnię oraz dobrze wyposażoną kaplicę. Dzięki temu mają możliwość zaoferowania dodatkowych usług, takich jak czuwanie modlitewne przy ciele zmarłego czy kosmetyka pośmiertna. W kaplicy należącej do domu pogrzebowego może odbyć się również ceremonia o charakterze świeckim bądź wyznaniowym.

Jeśli zdecydujemy się na pierwszą z opcji, będziemy mogli skorzystać z usług profesjonalnego mistrza ceremonii. Może on nie tylko poprowadzić uroczystość pożegnalną, ale również w imieniu rodziny podziękować przybyłym za udział w pogrzebie. Głębokie wzruszenie bardzo często uniemożliwia bowiem rodzinie osobiste wyrażenie wdzięczności uczestnikom ceremonii. Na terenie niektórych domów pogrzebowych może funkcjonować także kwiaciarnia, w której będzie można zamówić wieńce i inne dekoracje funeralne.

Jak to wygląda w praktyce?

Pomimo że w teorii dom oraz zakład pogrzebowy nie są synonimami, w praktyce są używane zamiennie i nie ma w tym nic złego. Większość z nas nie będzie przecież przykładać wagi do poprawności językowej organizując pogrzeb. Co więcej, wydaje się, że pojęcie zakładu pogrzebowego jest nieco bardziej rozpowszechnione.

Wybierając firmę, która pomoże nam w przygotowaniu pochówku, zwracajmy więc uwagę nie na jej nazwę, ale na to, jakie konkretnie usługi proponuje. Dopiero wtedy będziemy mogli ocenić, czy jest ona w stanie zaspokoić nasze potrzeby związane z ostatnim pożegnaniem bliskiego. Sacrum – zakład pogrzebowy Katowice może pomóc nam na przykład, jeśli zamieszkujemy województwo śląskie. Proponuje on kompleksowe usługi funeralne, takie jak między innymi krajowy i zagraniczny transport ciała zmarłego, a także możliwość skorzystania z chłodni oraz kaplicy. W Sacrum można będzie liczyć także na pośmiertną toaletę zmarłego, która jest oczywiście wykonywana z należytym szacunkiem. Zakres usług obejmuje również pomoc przy wyborze trumny bądź urny oraz profesjonalną oprawę ceremonii pogrzebowej, bez względu na jej charakter. Można będzie skorzystać także z obsługi fotograficznej, a także z oprawy muzycznej.

Visited 9 times, 1 visit(s) today
Zamknij