Napisane przez 11:33 pm Ważne w mieście

Zabrze wciąż inwestuje – Centrum przesiadkowe, przedłużenie Alei Korfantego i inne inwestycje

Zeszły rok był dla mieszkańców Zabrza czasem intensywnych prac drogowych, a podobnie zapowiada się także bieżący rok. Obecnie prowadzone są inwestycje, takie jak budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Goethego, przedłużenie Alei Korfantego, modernizacja torowiska przy ulicy Wolności czy też budowa nowych dróg w dzielnicy Pawłów.

Przedłużenie Alei Korfantego to inwestycja, która połączy ze sobą północną i południową część miasta. W ramach prac powstanie m.in. rondo turbinowe na skrzyżowaniu ulic Brygadzistów i Tarnopolskiej, przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Chopina – Tarnopolskiej – Kościuszki, a także obiekty inżynierskie.

W dzielnicy Pawłów trwają prace nad budową drogi w ciągu ul. Obrońców Westerplatte (ulice boczna zachodnia i boczna wschodnia) oraz drogi w ciągu ul. Sudeckiej. Na uwagę zasługuje także centrum przesiadkowe przy ul. Goethego – jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta, której wartość umowy wynosi ponad 54 721 797 zł brutto.

Budynek centrum przesiadkowego będzie miał cztery kondygnacje, a na pierwszej z nich znajdą się perony komunikacji publicznej, na drugim i trzecim poziomie – miejsca parkingowe dla 140 samochodów. Natomiast na górnym poziomie znajdzie się ogród oferujący chwilę relaksu pasażerom oczekującym na transport. Realizacja inwestycji powinna zostać zakończona do końca października tego roku.

Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK Sp. z o.o. realizuje w Zabrzu prace związane z przebudową torowiska tramwajowego w ciągu ul. Wolności. Modernizacja obejmie odcinek dwutorowej linii tramwajowej o długości ok. 670 m (tj. ok. 1340 metrów toru pojedynczego), a inwestycja będzie zawierać m.in. demontaż starej infrastruktury torowej i sieciowej, budowę układu odwodnienia torowiska oraz ułożenie torowiska w technologii prefabrykowanych płyt betonowych z elastycznym montażem szyn w komorach.

Oprócz już trwających inwestycji, w planach jest przebudowa ulicy Chłopskiej, budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Mikulczyckiej z ul. Gdańską, budowa i przebudowa dróg lokalnych w Biskupicach, przebudowa mostu w ciągu ul. Jagiellońskiej nad rzeką Bytomką oraz budowa obwodnicy miasta Zabrze w ciągu drogi wojewódzkiej nr 921 wraz z przebudową ul. Hagera. Realizacja tych inwestycji jest możliwa dzięki pozyskanym przez miasto dotacjom, w tym z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jednoczesne prowadzenie wielu inwestycji skutkuje jednak utrudnieniami komunikacyjnymi w mieście, co stanowi trudność dla kierowców. Mimo to prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, zapewnia, że efekt końcowy zrekompensuje mieszkańcom niedogodności, które teraz ich dotykają.

Miasto Zabrze na bieżąco informuje o realizowanych inwestycjach, utrudnieniach i zmianach w komunikacji miejskiej na swoich profilach w mediach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebook i TikTok.

źródło: UM ZABRZE

Visited 8 times, 1 visit(s) today
Zamknij