Napisane przez 8:16 pm Ciekawostki

Dlaczego warto stosować olej lniany tłoczony na zimno? Odkryj jego wyjątkowe właściwości

Olej lniany nierafinowany, czyli tłoczony na zimno, to cenny olej roślinny pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum). Proces jego produkcji pozwala na zachowanie większości cennych składników odżywczych obecnych w nasionach lnu, co przekłada się na dobroczynne działanie oleju. Olej lniany tłoczony na zimno charakteryzuje się delikatnym, lekko orzechowym smakiem i aromatem. Ma też ma piękną, bursztynową barwę. Najważniejszy jest jednak jego skład, który zapewnia mu cenne właściwości. Dlaczego warto stosować olej lniany i kiedy po niego sięgnąć? Czytaj dalej i przekonaj się, że powinien znaleźć się także w Twoim domu.

Co zawiera olej lniany?

Jakie składniki odżywcze zawiera olej lniany? Otóż jest on jednym z najbogatszych naturalnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza kwasu alfa-linolenowego (ALA). Zawiera również witaminę E, która działa jako silny antyoksydant, pomagając chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Ponadto olej lniany jest bogaty w fitosterole i błonnik. Chcąc skorzystać z jego cennych właściwości, stawiaj jednak przede wszystkim na zakupy w sprawdzonych źródłach. Do takich należy chociażby manufaktura https://olej-istny.pl/Olej-lniany-c16, która specjalizuje się w produkcji bogatych w składniki odżywcze olejów tłoczonych na zimno.

Dobroczynne działanie oleju z lnu, czyli na co pić olej lniany?

Kwas alfa-linolenowy (ALA), który jest rodzajem kwasu tłuszczowego omega-3 obecnym w oleju lnianym, przyczynia się do obniżania poziomu trójglicerydów we krwi, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i ogólnie wspiera zdrowie serca. Dodatkowo obecne w oleju lnianym kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy), są ważne dla funkcji mózgu i korzystnie wpływają na koncentrację oraz pamięć.

Fitosterole zawarte w oleju lnianym pomagają w obniżaniu poziomu „złego” cholesterolu (LDL), co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób serca. Z kolei błonnik wspomaga zdrowie układu trawiennego – poprawia perystaltykę jelit i korzystnie wpływa na mikroflorę jelitową.

Olej lniany i jego zbawienny wpływ na włosy i na skórę

Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które wspomagają nawilżanie skóry, dlatego warto codziennie wmasować niewielką ilość oleju w skórę po kąpieli. Olej lniany stosowany na skórę działa przeciwzapalnie, co może być korzystne dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca, egzema czy trądzik. Może także pomóc w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień.

Kwasy tłuszczowe i witaminy zawarte w oleju lnianym pomagają odżywić suche i zniszczone włosy, nadając im zdrowy wygląd. Regularne stosowanie oleju lnianego pomaga w zapobieganiu łamliwości włosów, dodając im elastyczności i siły.

Podsumowując, warto stosować olej lniany ze względu na liczne właściwości zdrowotne. Może stanowić uzupełnienie diety oraz dodatek do ulubionych kosmetyków. Pamiętaj, że dawkowanie i częstotliwość stosowania zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb.

Visited 63 times, 1 visit(s) today
Zamknij