Fortum podsumowuje sezon jesienno-zimowy w Zabrzu

Fortum podsumowuje sezon jesienno-zimowy w Zabrzu

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu, od początku października 2022 r. do końca marca 2023 r. wyprodukowała dla mieszkańców Zabrza i Bytomia 1,6 mln GJ ciepła. Technologia kogeneracji zastosowana w zabrzańskiej jednostce pozwoliła na jednoczesne wytworzenie w tym czasie ok. 261 tys. MWh energii elektrycznej w tzw. skojarzeniu. W ubiegłym roku na inwestycje w elektrociepłowni Fortum przeznaczyło 12 mln zł realizując zaplanowane niezbędne remonty instalacji kluczowych dla funkcjonowania zabrzańskiej jednostki. Jednocześnie Fortum zainwestowała dodatkowe 14 mln zł w kontenerowe kotły zlokalizowane w bytomskich Miechowicach, które stanowią zabezpieczenie dostaw ciepła w czasie szczytowego zapotrzebowania na ogrzewanie dla Zabrza i Bytomia.

W zestawieniu z porównywalnym okresem ubiegłego roku Elektrociepłownia Zabrze w zakończonym sezonie jesienno-zimowym wytworzyła ok. 10 proc. ciepła mniej. Wynik ten może świadczyć o cieplejszej zimie i rosnącej świadomości mieszkańców w kwestii racjonalnego gospodarowania ciepłem. Największe zapotrzebowanie na ciepło w Zabrzu i Bytomiu przypadło na 18 grudnia 2022 r., kiedy to średnia dobowa temperatura spadła do -5ºC. Tego dnia Fortum wyprodukowało dla mieszkańców obu miast 15,1 tys. GJ ciepła.

Wielopaliwowa elektrociepłownia w Zabrzu do produkcji ciepła i energii elektrycznej stosuje, oprócz węgla kamiennego, alternatywne paliwo stałe wytwarzane z odpadów, czyli tzw. RDF. Dzięki jego wykorzystaniu elektrociepłownia przyczynia się do redukcji nienadających się do recyklingu odpadów, które w innym przypadku trafiłyby na wysypiska.

Elektrociepłownia od początku swojej działalności przetworzyła termicznie już ponad 500 tys. ton RDF likwidując tym samym część problemów związanych ze składowaniem odpadów w regionie – mówi Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Zabrze, należącej do Fortum w Polsce. W tym sezonie współspalanie RDF miało szczególne znaczenie dla zapewnienia lokalnego bezpieczeństwa energetycznego w obszarze ciepła dla Zabrza i Bytomia ze względu na trudną sytuację związaną z ograniczoną dostępnością węgla kamiennego. Współspalanie RDF pozwoliło na optymalizację wykorzystania węgla w zabrzańskiej elektrociepłowni.

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu pracuje w najbardziej optymalnym układzie pracy energetycznych jednostek wytwórczych, czyli w skojarzeniu produkcji energii elektrycznej i ciepła, co zdecydowanie wzmacnia efekt środowiskowy, a dzięki rosnącej liczbie odbiorców sieciowego pozytywnie wpływa na jakość powietrza w regionie Górnego Śląska. Na 2023 r. zaplanowane zostały nakłady inwestycyjne w porównywalnej wysokości jak w 2022 r. Środki te zostaną przeznaczone na coroczny przegląd i niezbędne remonty instalacji zabrzańskiej elektrociepłowni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZUS: Do 1 czerwca można składać wnioski o nadpłatę składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którym po rozliczeniu rocznej składki zdrowotnej wyszła nadpłata, na ich profilu PUE został utworzony wniosek o zwrot tych pieniędzy. Do 1 czerwca płatnicy mają czas na złożenie takiego dokumentu. Do tej pory przekazano 659 tys. wniosków o zwrot nadpłaconej składki na łączną kwotę ponad 1,2 mld zł. – Zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 […]

czytaj więcej
pyszne pl zabrze

Pyszne.pl uruchamia w Zabrzu usługę logistyczną. Zatrudnienie znajdzie od 20 do 35 osób

Lider rynku zamówień jedzenia online, Pyszne.pl, uruchamia w Zabrzu własną usługę logistyczną. Serwis planuje zatrudnić w mieście od 20 do 35 osób, które zajmą się dostarczaniem jedzenia dla lokalnych restauracji. Dzięki nowej usłudze możliwe jest zamówienie jedzenia z dostawą Pyszne.pl z restauracji, które wcześniej nie były dostępne w serwisie lub nie oferowały takiej możliwości bądź […]

czytaj więcej

ZUS w Zabrzu otwarty w sobotę dla przedsiębiorców. Urzędnicy pomogą w rozliczeniu składki zdrowotnej

Do 22 maja płatnicy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Czasu zostało niewiele, dlatego ZUS w Zabrzu, w Tarnowskich Górach, w Bytomiu i w Gliwicach organizują dla przedsiębiorców 20 maja, w sobotę, dzień otwarty. Tego dnia w godz. od 9.00 do 14.00 na klientów czekać będą doradcy ZUS, którzy wyjaśnią, […]

czytaj więcej