Napisane przez 5:57 pm Ważne w mieście, Zdrowie

Pierwszy w Polsce przeszczep serca od dawcy z Czech

W Polsce doszło do pierwszego przypadku, kiedy zespół transplantacyjny zdecydował się pojechać za granicę kraju, aby pobrać serce do przeszczepu. Pobranie narządu miało miejsce w jednym ze szpitali na terenie Republiki Czeskiej, a cała operacja została przeprowadzona w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Narząd otrzymał pacjent z województwa świętokrzyskiego, który od 2017 roku znajdował się na Krajowej Liście Oczekujących i cierpiał na ciężką niewydolność serca.

Ze względu na stan pacjenta, konieczne było mechaniczne wspomaganie krążenia, które umożliwiło mu przeżycie do czasu transplantacji. W ciągu ostatnich miesięcy, pacjent był również hospitalizowany w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Operacja była możliwa dzięki skutecznej współpracy koordynatorów transplantacyjnych z Zabrza oraz dr Anny Pszenny z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant. Zgłoszenie dawcy z Czech uratowało życie pacjenta, a pobranie serca do przeszczepu zostało przeprowadzone przez zespół z Zabrza. Dzięki wsparciu czeskiej policji, narząd udało się przetransportować na granicę z Polską, a następnie do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zespół docenta Tomasza Hrapkowicza przeprowadził operację transplantacji serca.

Operacja przeprowadzona została przy udziale wielu specjalistów, w tym chirurga pobierającego, dr. Piotra Paska, oraz dr. Tomasza Niklewskiego, który ocenił echograficznie serce pacjenta. Pielęgniarz anestezjologiczny, Krzysztof Tkocz, który pełni także funkcję koordynatora transplantacyjnego w SCCS, pielęgniarka instrumentacji, Danuta Tichy, kierowca, Marian Miller, oraz koordynator transplantacyjny, mgr Bogumiła Król, również wzięli udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

„Mamy nadzieję, że to przełomowy moment dla polskich programów transplantacyjnych. W kraju mamy już siedem ośrodków transplantacji serca, ale nadal musimy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie donacji narządów” – powiedziała Bogumiła Król, kierownik biura koordynacji transplantacji w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest liderem w dziedzinie transplantologii w Polsce. Tylko w 2022 roku, przeprowadzono tam aż 101 transplantacji

źródło: sccs.pl

Visited 12 times, 1 visit(s) today
Zamknij