Powiększenie parku maszynowego, rozbudowa linii produkcyjnej czy oszczędności związane ze zmianą lokalizacji to duże przedsięwzięcia, które zazwyczaj wymagają odpowiedniego przygotowania i planu działania. Bez tego relokacje przemysłowe mogą stanowić realne niebezpieczeństwo dla pracowników i osób zaangażowanych w przenoszenie linii produkcyjnych oraz być przyczyną awarii czy spadku wydajności.
Na czym polegają relokacje przemysłowe?
Relokacje przemysłowe to zmiany lokalizacji urządzeń, maszyn, linii produkcyjnych, które mogą odbywać się w ramach przeniesienia do innego miejsca w fabryce lub poza nią. Tego typu przedsięwzięcie wiąże się nie tylko z samym przeniesieniem, ale także potrzebą demontażu i montażu mediów i przyłączy, zabezpieczeniem maszyn przed i w czasie transportu oraz dokładnym sprawdzeniem, czy w nowej lokalizacji można bezpiecznie ustawić urządzenia. Często wiąże się to z potrzebą wykonania pomiarów czy stworzenia nowych instalacji przemysłowych. Bez tego typu działań relokacja linii technologicznych może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego tak ważne jest, aby prace związane z przeniesieniem linii produkcyjnych wykonywać etapami.
Jakie są etapy relokacji przemysłowych?
Nie da się przeprowadzić sprawnej i bezpiecznej relokacji linii produkcyjnej bez analizy przestrzeni, zapoznania się z konstrukcją maszyn oraz poznania ewentualnych trudności, jakie mogą przytrafić się w czasie zmiany lokalizacji.
Po analizie kolejnym etapem relokacji przemysłowej jest zaplanowanie działań, budżetu oraz określenie przedziału czasowego, w którym powinny zamknąć się wszystkie etapy prac.
Gdy plany te zostają zaakceptowane przez zleceniodawcę, firma wdrożeniowa rozpoczyna prace od demontażu maszyn, urządzeń i instalacji. Aby w nienaruszonym stanie przetrwały transport, konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie i zapakowanie.
W nowej lokalizacji specjaliści od relokacji przemysłowych muszą zająć się rozładunkiem, przygotowaniem miejsca, gdzie zostaną umieszczone maszyny, a także ich instalacją. Często niezbędnym elementem prac na tym etapie relokacji jest podłączenie mediów.
Ostatnim etapem prac związanych ze zmianą lokalizacji fabryki jest uruchomienie maszyn i linii produkcyjnych, monitorując przy tym ich wydajność i bezpieczeństwo. Kontrola systemów i tego, jak działa linia produkcyjna w nowej lokalizacji, to najważniejszy etap prac, który zakańcza i podsumowuje całą pracę związaną z relokacją.
Dlaczego warto do relokacji przemysłowej zatrudnić profesjonalną firmę?
Biorąc pod uwagę powyższe etapy prac, trudno wyobrazić sobie przeprowadzenie relokacji przemysłowej bez koordynacji firmy, która ma doświadczenie w tym obszarze działań. Po pierwsze, brak wsparcia specjalistów zajmujących się m.in. wykonaniem przyłączy czy demontażem maszyn może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia urządzeń, co będzie wiązać się z kosztami, a także tym, że linia przemysłowa będzie musiała zostać wyłączona na dłuższy czas. Prace związane z przeniesieniem ciężkich maszyn i ich transportem nie będą bezpieczne bez odpowiedniego sprzętu, którym dysponują firmy, które zawodowo zajmują się relokacjami przemysłowymi. Zatrudniając specjalistów w tej dziedzinie, możesz liczyć na ich wsparcie przy starcie maszyn w nowej lokalizacji oraz cenne uwagi, jak zaplanować rozmieszczenie linii produkcyjnej. Być może okaże się, że nowe rozwiązania będą w stanie poprawić wydajność produkcji w Twoim zakładzie lub ograniczyć koszty, np. te związane z użyciem energii. Świeże spojrzenie na to, co dzieje się w Twoim przedsiębiorstwie, może być momentem przełomowym do dalszych zmian, które sprawią, że produkcja, którą zarządzasz, będzie bardziej efektywna i nowoczesna. Tego typu sugestie możesz uzyskać, współpracując z firmą ESOX Industrial Automation, która posiada ponad 14-letnie doświadczenie w relokacjach przemysłowych.