Napisane przez 11:52 am Pozostałe, Ważne w mieście

W Zabrzu kolana będzie operował robot medyczny CORI

Robot medyczny CORI Zabrze

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu zastosowany zostanie najbardziej zaawansowany robot do wszczepiania protez kolan na świecie. Dziś odbyć się tam będą dwa skomplikowane zabiegi.

Robot ortopedyczny, zwany CORI, to najnowsze rozwiązanie w dziedzinie ortopedii. Kontrolowany za pomocą komputera, zwiększa on bezpieczeństwo i efektywność operacji wszczepiania protez kolan i bioder.

Operacje trwają krócej, są mniej inwazyjne, można je precyzyjnie zaplanować. Dzięki temu zmniejsza się liczba powikłań i zakażeń pooperacyjnych, a chorzy szybciej wracają do formy – mówi dr Marek Hawranek, szef Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w zabrzańskim szpitalu.
Zastosowanie robota CORI pozwoli na redukcję długiej listy pacjentów oczekujących na zabiegi wszczepienia endoprotez stawów kolanowych i biodrowych.
Urządzenie pozwoli wykonywać zabiegi nieco szybciej. Umożliwi też przeprowadzanie operacji większej liczbie lekarzy – podkreśla dr Marek Hawranek.

W Zabrzu już we wrześniu 2022 roku, robot CORI został przetestowany w lokalnej placówce. Wówczas tamtejsi lekarze mieli okazję poćwiczyć techniki operacyjne z jego użyciem. Teraz przyszedł czas na rzeczywiste wykorzystanie robota w operacjach.

Dzisiaj, 15 lutego, podczas dwóch trudnych operacji, pacjenci otrzymają endoprotezy kolan. Kolano jest największym stawem człowieka i narażone jest na duże obciążenia, dlatego precyzja zabiegu jest kluczowa.

Wspólnie z zabrzańskimi lekarzami, operację przeprowadzi dr Yaron Berkovich z Tel Awivu.

To w naszej części świata jeden z najlepszych operatorów robotów medycznych. Cieszę się, że będziemy mieli okazję razem pracować i czerpać z jego wiedzy i doświadczenia – mówi dr Marek Hawranek.
Robot CORI na razie nie jest oficjalnie własnością Szpitala Miejskiego w Zabrzu, ale istnieje możliwość, że na stałe zagości w tej placówce. Wszystko zależy od tego, czy szpital znajdzie środki na wynajem lub zakup tego nowoczesnego urządzenia, którego wartość szacowana jest na około 2 miliony złotych.
Visited 11 times, 1 visit(s) today
Zamknij