Napisane przez 1:54 pm Ciekawostki

Wady i zalety magazynu wysokiego składowania

Magazyn wysokiego składowania to magazyn, w którym sufit ma co minimum 6 m wysokości. Zdarzają się magazyny o wysokości powyżej 7,2 m. Wysokość magazynów wysokiego składowania umożliwia składowanie towaru i większych przedmiotów, takich jak wózki widłowe i ciężkie maszyny.

Magazyn wysokiego składowania to magazyn, w którym sufit ma co minimum 6 m wysokości. Zdarzają się magazyny o wysokości powyżej 7,2 m. Wysokość magazynów wysokiego składowania umożliwia składowanie towaru i większych przedmiotów, takich jak wózki widłowe i ciężkie maszyny.

Magazyny wysokiego składowania nazywane są magazynami wysokoregałowymi. Zaprojektowane są tak, aby były bezpieczne dla pracowników i klientów. Mają mniejsze ryzyko obrażeń ze względu na wyższe sufity, co oznacza, że operatorzy wózków widłowych mogą pracować w tych magazynach wygodniej oraz mogą łatwiej jeździć między regały magazynowe.

Magazyny wysokoregałowe to magazyny posiadające dużą, otwartą przestrzeń z wysokim sufitem. Ten projekt jest najczęściej stosowany w zakładach dystrybucyjnych i produkcyjnych. Projekt magazynu wysokiego składowania towaru można dostosować do potrzeb obiektu i jego produktów.

Poniżej przedstawiono niektóre z ważnych kwestii związanych z projektowaniem magazynów wysokiego składowania:

  • podłoga musi być w stanie wytrzymać duże obciążenia i zapewniać dobrą przyczepność dla wózków widłowych i innego sprzętu do transportu towarów.
  • wysokie sufity zapewniają efektywniejsze wykorzystanie miejsca do przechowywania składowanego towaru, ale wymagają również większej wentylacji, co niestety zwiększa koszty.
  • oświetlenie w magazynach wysokiego składowania musi być bardzo dobre, ponieważ w tego typu obiektach są duże otwarte przestrzenie bez przeszkód.

Zalety magazynów wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania są często wykorzystywane do przechowywania produktów w dużych ilościach. Zwykle mają ponad 6 metrów wysokości i mają duże drzwi z przodu budynku. Takie magazyny mogą być kosztowne w budowie, ale oferują wiele korzyści dla firm, które muszą przechowywać duże ilości produktów. Zamiast budować można wynająć, tutaj sprawdź oferty magazynów do wynajęcia w Zabrzu i całym województwie Śląskim: https://www.axiimmo.com/magazyny/region-gorny-slask/

Pierwszą zaletą jest to, że magazyny wysokiego składowania doskonale nadają się do przechowywania przedmiotów, które muszą być przechowywane w niskiej temperaturze. Dzieje się tak, ponieważ ich wysokość zapewnia lepszy przepływ powietrza i izolację, dzięki czemu temperatura wewnątrz jest niższa niż w innych pomieszczeniach magazynowych. Drugą zaletą jest to, że magazyny te oferują dużo miejsca do przechowywania i manewrowania. Oznacza to, że pracownicy mogą łatwo poruszać się po przestrzeni, nie martwiąc się o przeszkody lub bałagan z innych produktów na podłodze co powoduje większe bezpieczeństwo pracowników.

Magazyny wysokoregałowe – wady

Główną wadą tych powierzchni magazynowych jest ich koszt w porównaniu z innymi typami magazynów, takimi jak chłodnie lub mniejsze magazyny z krótszymi sufitami.

Kolejną wadą magazynów wysokiego składowania jest to, że trudno jest zorganizować inwentaryzację, gdy jest w nich dużo towarów, ponieważ układ na takich regałach magazynowych nie pozwala na łatwy dostęp do wszystkich towarów.

Na co zwrócić uwagę w projekcie magazynu wysokiego składowania z perspektywy bezpieczeństwa?

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu miejsca pracy. Dla pracodawców ważne jest, aby ich pracownicy byli zawsze bezpieczni przed wszelkimi zagrożeniami lub szkodami. Zadaniem pracodawców jest pamiętać, że każdy magazyn w sprawie warunków technicznych musi spełniać oraz przestrzegać warunków zawartych w Rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 1997 nr 129 poz. 844). Bardzo ważnym aspektem jest dopasowanie składowanego towaru do obowiązujących przepisów PPOŻ oraz możliwości obiektu.

Visited 106 times, 1 visit(s) today
Zamknij