Napisane przez 10:30 am Ważne w mieście

3 osoby zostały aresztowane za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Praca policjantów z dwóch garnizonów zaowocowała aresztowaniami osób wchodzących w skład grupy przestępczej działającej pod pozorem policji. Posługiwali się metodą „ na policjanta”, aby popełniać oszustwa. Dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 20 i 21 lat zostało już oskarżonych o udział w grupie ekstremistycznej, natomiast 42-latka o kierowanie nią. Na wniosek prokuratora nadzorującego sprawę oskarżeni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.

Od dłuższego czasu śledztwo prowadził Wydział Kryminalny KWP w Kielcach, wydział kryminalny komendy w Jędrzejowie oraz Prokuratura Rejonowa w Kielcach. Grupa przestępcza była podejrzana o oszustwo tzw. „na policjanta”. Funkcjonariusze odnaleźli sprawców przestępstwa w lipcu 2022 roku, na podstawie własnych ustaleń. Oszukali mieszkankę powiatu jędrzejowskiego, upodabniając się do policjantów i nakłaniając ją skutecznie do oddania oszczędności w wysokości 46 000 zł.

W związku ze sprawą aresztowano wówczas trzech mężczyzn z Zabrza. Pełnili rolę pośredników – odpowiadali za odbieranie pieniędzy od starszych ofiar i przekazywanie ich między członkami grupy. W trakcie śledztwa ustalono, że w tej sprawie byli zamieszani inni potencjalni sprawcy. Po zebraniu wystarczających dowodów wydano decyzje o ich zatrzymaniu i postawieniu przed sądem.

5 października 2022 r. funkcjonariusze z Jędrzejowa i Kielc wspierani przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach rozpoczęli działalność procesową w Zabrzu.

Grupa przestępcza miał być dobrze zorganizowaną strukturą, a ustalenia pokazują także, że jest niebezpieczna. Dlatego w ich sprawę zaangażowani byli policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Kielc oraz Katowic wspierani przez Oddział Prewencji Policji KWP w Katowicach.

Podczas przeszukiwania kilku miejsc zamieszkania policja znalazła pieniądze, biżuterię mogące pochodzić z oszustw i prawdopodobnie fałszywe telefony komórkowe. Znaleziono również dwa samochody osobowe, co do których istniało podejrzenie, że zostały zakupione za dochody z przestępstwa.

Podczas operacji aresztowano 42-latka podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą oraz podejrzanych w wieku 20 i 21 lat, a także 22-latka, u którego podczas zatrzymania znaleziono marihuanę.

Sąd Rejonowy w Kielcach nakazał aresztowanie podejrzanych, aby uniemożliwić im kontynuowanie nielegalnej działalności. Z kolei 22-latek za posiadanie narkotyków został objęty pozasądowymi środkami zapobiegawczymi w postaci nadzoru policyjnego i kaucji.

Policja nie wykluczyła jednak postawienia innych zarzutów. Istnieją dalsze kroki proceduralne, które muszą zostać podjęte, zanim uzyskają wystarczającą ilość informacji, aby ustalić, czy dane osoby jsą zamieszane w przestępstwa popełnione w całym kraju.

źródło: (KWP w Kielcach / kp)

Visited 9 times, 1 visit(s) today
Zamknij