3 osoby zostały aresztowane za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Praca policjantów z dwóch garnizonów zaowocowała aresztowaniami osób wchodzących w skład grupy przestępczej działającej pod pozorem policji. Posługiwali się metodą „ na policjanta”, aby popełniać oszustwa. Dwóch mieszkańców Zabrza w wieku 20 i 21 lat zostało już oskarżonych o udział w grupie ekstremistycznej, natomiast 42-latka o kierowanie nią. Na wniosek prokuratora nadzorującego sprawę oskarżeni zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.

Od dłuższego czasu śledztwo prowadził Wydział Kryminalny KWP w Kielcach, wydział kryminalny komendy w Jędrzejowie oraz Prokuratura Rejonowa w Kielcach. Grupa przestępcza była podejrzana o oszustwo tzw. „na policjanta”. Funkcjonariusze odnaleźli sprawców przestępstwa w lipcu 2022 roku, na podstawie własnych ustaleń. Oszukali mieszkankę powiatu jędrzejowskiego, upodabniając się do policjantów i nakłaniając ją skutecznie do oddania oszczędności w wysokości 46 000 zł.

W związku ze sprawą aresztowano wówczas trzech mężczyzn z Zabrza. Pełnili rolę pośredników – odpowiadali za odbieranie pieniędzy od starszych ofiar i przekazywanie ich między członkami grupy. W trakcie śledztwa ustalono, że w tej sprawie byli zamieszani inni potencjalni sprawcy. Po zebraniu wystarczających dowodów wydano decyzje o ich zatrzymaniu i postawieniu przed sądem.

5 października 2022 r. funkcjonariusze z Jędrzejowa i Kielc wspierani przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach rozpoczęli działalność procesową w Zabrzu.

Grupa przestępcza miał być dobrze zorganizowaną strukturą, a ustalenia pokazują także, że jest niebezpieczna. Dlatego w ich sprawę zaangażowani byli policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Kielc oraz Katowic wspierani przez Oddział Prewencji Policji KWP w Katowicach.

Podczas przeszukiwania kilku miejsc zamieszkania policja znalazła pieniądze, biżuterię mogące pochodzić z oszustw i prawdopodobnie fałszywe telefony komórkowe. Znaleziono również dwa samochody osobowe, co do których istniało podejrzenie, że zostały zakupione za dochody z przestępstwa.

Podczas operacji aresztowano 42-latka podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą oraz podejrzanych w wieku 20 i 21 lat, a także 22-latka, u którego podczas zatrzymania znaleziono marihuanę.

Sąd Rejonowy w Kielcach nakazał aresztowanie podejrzanych, aby uniemożliwić im kontynuowanie nielegalnej działalności. Z kolei 22-latek za posiadanie narkotyków został objęty pozasądowymi środkami zapobiegawczymi w postaci nadzoru policyjnego i kaucji.

Policja nie wykluczyła jednak postawienia innych zarzutów. Istnieją dalsze kroki proceduralne, które muszą zostać podjęte, zanim uzyskają wystarczającą ilość informacji, aby ustalić, czy dane osoby jsą zamieszane w przestępstwa popełnione w całym kraju.

źródło: (KWP w Kielcach / kp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fortum i Miasto Zabrze - przekazanie historycznego obiektu EC Zabrze_1

Fortum przekazuje Zabrzu industrialną katedrę – Elektrociepłownia

W poniedziałek, 5 grudnia nastąpiło uroczyste przekazanie Miastu historycznego budynku Elektrociepłowni Zabrze należącego dotychczas do Fortum. W dawnym budynku głównym dyrekcji Elektrociepłowni, nastąpiło symboliczne podpisanie aktu przekazania nieruchomości. Uroczystość zbiegła się w czasie ze 125 rocznicą powstania obiektu. W zakres przekazywanych nieruchomości wchodzi między innymi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 […]

czytaj więcej

Działania „NURD” na drogach Zabrza

Termin NURD jest często używany w doniesieniach medialnych na temat działań polskiej policji. Skrót NURD oznacza Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Jest to cykliczna, ogólnopolska akcja polskiej policji mająca na celu poprawę warunków bezpieczeństwa osób bardziej narażonych na poruszanie się po drogach, takich jak spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Na śląskich drogach w tym roku doszło do […]

czytaj więcej
kandydat po na prezydenta zabrza

Kogo PO wystawi na prezydenta Zabrza?

Termin wyborów samorządowych w tym prezydenta naszego miasta przesunął się w związku z ustawą przedłużenia kadencji. Przed ustawą do wyborów doszłoby jesienią 2023 roku, stąd można było zaobserwować aktywność obecnych władz w różnych miastach, także w Zabrzu. Obecnie jednak po wdrożeniu ustawy przez rząd kadencja zostaje przedłużona do dnia 30 kwietnia 2024 r. Marek Morowiak […]

czytaj więcej
ddd