Napisane przez 4:19 pm Ważne w mieście

Zabrzańska policja zatrzymała oszusta z popularnej aplikacji randkowej

Policja z Zabrza złapała 29-letniego oszusta, który prowadził swoje przekręty na wykorzystując znajomość z popularnej aplikacji randkowej. Przez kilka tygodni udało mu się oszukać jedną mieszkankę Zabrza i wyłudzić od niej 112 000 zł. Policja ustaliła jego tożsamość i przyłapała go w wynajętym mieszkaniu w Krakowie. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału Zwalczania Przestępczości Gospodarczych Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu wyjaśnili sprawę oszustwa, do którego doszło w marcu. 37-letni mieszkanka Zabrza padła ofiarą oszusta – mężczyznę poznanego przez popularna aplikację randkową.

Po spotkaniu oszust zaczął przekonywać kobietę do zainwestowania w jego fałszywy biznes. Oszust obiecał, że kobieta szybko wzbogaci się na jego nowym biznesie, jakim miał być rzekomo handel telefonami komórkowymi z najwyższej półki.

Mężczyzna namówił kobietę na inwestycję z nim i obiecał, że otrzyma 10-krotny zwrot swoich pieniędzy. Jednak, gdy kobieta poprosiła o wycofanie się lub odzyskanie pieniędzy, odmówił. W końcu Zabrzanka zwróciła się o pomoc na policję.

Funkcjonariusze policji znaleźli prawdziwe dane podejrzanego, 29-latka z historią oszustw, który był również poszukiwany celem odbycia kary.

Na początku października mężczyzna został zatrzymany w Krakowie i znaleziony z podrobionymi dokumentami. Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie został oskarżony o oszustwo i fałszerstwo. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Informacje o mężczyźnie należy traktować jako ostrzeżenie i kierować się ograniczonym zaufaniem do nowych osób – zwłaszcza w mediach społecznościowych czy serwisach randkowych. Kiedy zaczynasz nawiązywać przyjaźnie w Internecie, upewnij się, że osoba, z którą rozmawiasz nie ma złych zamiarów pod postacią fałszywych propozycji np. pożyczenia pieniędzy czy realizacji biznesu. Sprawcy zwykle zdobywają zaufanie, a następnie proszą o załatwienie różnych spraw związanych z wypłatą pieniędzy różnymi kanałami.

Zdarza się również, że oszuści namawiają ofiary do wysyłania im intymnych zdjęć, aby szantażować i żądać pieniędzy. Oszuści wykorzystują również różne dane osobowe do różnych przestępstw. Uważaj podając jakiekolwiek swoje dane. Pod żadnym pozorem nie podawaj danych z dowodu osobistego, numerów kart czy polis ubezpieczeniowych.

Pamiętajmy, aby z dużym dystansem i ograniczeniem ufać osobom, których nie znamy, ponieważ może to doprowadzić nas  bycia ofiarą oszusta.

źródło: Policja Zabrze

Visited 2 times, 1 visit(s) today
Zamknij