Zabrzańska policja zatrzymała oszusta z popularnej aplikacji randkowej

Policja z Zabrza złapała 29-letniego oszusta, który prowadził swoje przekręty na wykorzystując znajomość z popularnej aplikacji randkowej. Przez kilka tygodni udało mu się oszukać jedną mieszkankę Zabrza i wyłudzić od niej 112 000 zł. Policja ustaliła jego tożsamość i przyłapała go w wynajętym mieszkaniu w Krakowie. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału Zwalczania Przestępczości Gospodarczych Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu wyjaśnili sprawę oszustwa, do którego doszło w marcu. 37-letni mieszkanka Zabrza padła ofiarą oszusta – mężczyznę poznanego przez popularna aplikację randkową.

Po spotkaniu oszust zaczął przekonywać kobietę do zainwestowania w jego fałszywy biznes. Oszust obiecał, że kobieta szybko wzbogaci się na jego nowym biznesie, jakim miał być rzekomo handel telefonami komórkowymi z najwyższej półki.

Mężczyzna namówił kobietę na inwestycję z nim i obiecał, że otrzyma 10-krotny zwrot swoich pieniędzy. Jednak, gdy kobieta poprosiła o wycofanie się lub odzyskanie pieniędzy, odmówił. W końcu Zabrzanka zwróciła się o pomoc na policję.

Funkcjonariusze policji znaleźli prawdziwe dane podejrzanego, 29-latka z historią oszustw, który był również poszukiwany celem odbycia kary.

Na początku października mężczyzna został zatrzymany w Krakowie i znaleziony z podrobionymi dokumentami. Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie został oskarżony o oszustwo i fałszerstwo. Na wniosek śledczych sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Informacje o mężczyźnie należy traktować jako ostrzeżenie i kierować się ograniczonym zaufaniem do nowych osób – zwłaszcza w mediach społecznościowych czy serwisach randkowych. Kiedy zaczynasz nawiązywać przyjaźnie w Internecie, upewnij się, że osoba, z którą rozmawiasz nie ma złych zamiarów pod postacią fałszywych propozycji np. pożyczenia pieniędzy czy realizacji biznesu. Sprawcy zwykle zdobywają zaufanie, a następnie proszą o załatwienie różnych spraw związanych z wypłatą pieniędzy różnymi kanałami.

Zdarza się również, że oszuści namawiają ofiary do wysyłania im intymnych zdjęć, aby szantażować i żądać pieniędzy. Oszuści wykorzystują również różne dane osobowe do różnych przestępstw. Uważaj podając jakiekolwiek swoje dane. Pod żadnym pozorem nie podawaj danych z dowodu osobistego, numerów kart czy polis ubezpieczeniowych.

Pamiętajmy, aby z dużym dystansem i ograniczeniem ufać osobom, których nie znamy, ponieważ może to doprowadzić nas  bycia ofiarą oszusta.

źródło: Policja Zabrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fortum i Miasto Zabrze - przekazanie historycznego obiektu EC Zabrze_1

Fortum przekazuje Zabrzu industrialną katedrę – Elektrociepłownia

W poniedziałek, 5 grudnia nastąpiło uroczyste przekazanie Miastu historycznego budynku Elektrociepłowni Zabrze należącego dotychczas do Fortum. W dawnym budynku głównym dyrekcji Elektrociepłowni, nastąpiło symboliczne podpisanie aktu przekazania nieruchomości. Uroczystość zbiegła się w czasie ze 125 rocznicą powstania obiektu. W zakres przekazywanych nieruchomości wchodzi między innymi kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 […]

czytaj więcej

Działania „NURD” na drogach Zabrza

Termin NURD jest często używany w doniesieniach medialnych na temat działań polskiej policji. Skrót NURD oznacza Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Jest to cykliczna, ogólnopolska akcja polskiej policji mająca na celu poprawę warunków bezpieczeństwa osób bardziej narażonych na poruszanie się po drogach, takich jak spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Na śląskich drogach w tym roku doszło do […]

czytaj więcej
kandydat po na prezydenta zabrza

Kogo PO wystawi na prezydenta Zabrza?

Termin wyborów samorządowych w tym prezydenta naszego miasta przesunął się w związku z ustawą przedłużenia kadencji. Przed ustawą do wyborów doszłoby jesienią 2023 roku, stąd można było zaobserwować aktywność obecnych władz w różnych miastach, także w Zabrzu. Obecnie jednak po wdrożeniu ustawy przez rząd kadencja zostaje przedłużona do dnia 30 kwietnia 2024 r. Marek Morowiak […]

czytaj więcej
ddd