Napisane przez 11:38 pm Ważne w mieście

Działania „NURD” na drogach Zabrza

Termin NURD jest często używany w doniesieniach medialnych na temat działań polskiej policji. Skrót NURD oznacza Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego. Jest to cykliczna, ogólnopolska akcja polskiej policji mająca na celu poprawę warunków bezpieczeństwa osób bardziej narażonych na poruszanie się po drogach, takich jak spacerowicze, biegacze i rowerzyści. Na śląskich drogach w tym roku doszło do 460 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 47 osób, a 425 zostało rannych.

Niepokojąco wysoka liczba zdarzeń z udziałem użytkowników dróg sprawia, że niezwykle ważne jest, aby funkcjonariusze policji drogowej aktywnie działali na rzecz poprawy bezpieczeństwa tej grupy. Dziś umundurowani funkcjonariusze również w Zabrzu zwracali szczególną uwagę na kierowców przy przejściach dla pieszych. Funkcjonariusze sprawdzali też czy piesi użytkownicy dróg przestrzegają przepisów.

W ramach akcji „NURD” policjanci ruchu drogowego będą patrolowali zabrzańskie drogi od wczesnego rana do późnego wieczora. Policja zwracała szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy łamią przepisy i nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa podczas tych czynności.

Pamiętaj, aby jechać ostrożnie w pobliżu przejść dla pieszych lub skrzyżowań, na których mogą znajdować się piesi. W przypadku, gdy na chodniku znajdzie się pieszy, kierujący samochodem powinien ustąpić mu pierwszeństwa. Mówi o tym Art. 26 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Piesi powinni z kolei pamięć, że sam fakt, że istnieje przejście dla pieszych, nie oznacza automatycznie, że można bez ostrożności wejść na jezdnię. Jedynym słusznym sposobem na upewnienie się, że żaden pojazd nie nadjeżdża, jest zwrócenie dokładnej uwagi , że droga jest wolna przed przejściem.

źródło: zabrze.policja.gov.pl

 

 

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij