Napisane przez 8:30 pm Ciekawostki

Jak efektywnie planować dzień i zwiększyć produktywność?

Planowanie to dla wielu osób pracochłonny proces, który zabiera cenny czas w ciągu dnia. Jeśli jednak lepiej poznasz korzyści, które wynikają z lepszej organizacji, szybko zmienisz zdanie i zaczniesz zarządzać czasem w optymalny sposób. Planowanie zwiększa motywację do działania i sprzyja produktywności, więc jeśli myślisz o zmianie sposobu życia, wypróbuj kilka sprawdzonych metod. Jak efektywnie planować swój dzień?

Dlaczego warto planować swój dzień?

Planowania dnia pomaga ustalić zadania, obowiązki, a także uwzględnić wśród nich czas wolny, który zapewnia wytchnienie od codziennej rutyny. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu wszystkich czynności w ciągu dnia zyskasz wewnętrzny spokój umożliwiający bezstresowe podejście do każdego wyzwania.

Lepsza organizacja czasu ma wiele pozytywnych korzyści i sprzyja działaniu – zarówno w pojedynkę, jak i w rodzinie oraz w pracy. Planowanie dnia pozwala w ciągu doby znaleźć czas na wykonanie tych zadań, których realizację od dłuższego czasu przekładasz na inny termin. Tworzenie przejrzystych zapisków pozwoli Ci pamiętać o każdym z punktów, dzięki czemu Twojej uwadze nie umknie żaden z postawionych celów, a rodzina, znajomi czy współpracownicy będą mogli na Tobie zawsze polegać.

Od czego zacząć planowanie czasu?

Planowanie dnia przyspiesza proces realizacji zadań, jednak warto pamiętać, że doba ma tylko 24 godziny i do całego procesu warto podejść zdroworozsądkowo. Jeśli chcesz lepiej zarządzać czasem i znaleźć motywację do działania, zacznij od wyznaczenia priorytetów. Ich mianem określa się zdarzenia, cele, postanowienia lub zwykłe czynności, które chcesz bezwarunkowo zrealizować w konkretnym dniu.

Na początek spróbuj na każdy dzień zaplanować jedno zadanie o wysokim priorytecie oraz kilka mniejszych, które pozwolą Ci wykształcić pozytywne nawyki związane z realizacją Twoich postanowień. W ciągu tygodnia możesz uwzględnić w planie jeden dzień wolny, który zapewni Ci wytchnienie od obowiązków. Takie działania wdrażane stopniowo i regularnie realizowane przybliżą Cię do osiągnięcia celu i pozwolą wprowadzić w Twoim życiu dobre zmiany. Z czasem listę zaplanowanych zadań możesz powiększać, jednak zawsze zwróć uwagę na to, aby znalazła się wśród nich chwila na odpoczynek i regenerację.

Jak planować czas?

Czas możesz planować każdego dnia, raz w tygodniu lub w perspektywie dłuższego okresu np. na cały miesiąc z góry. W tym pomoże Ci planer miesięczny, w którym możesz tworzyć notatki i zapisywać najważniejsze priorytety, a wraz z upływem dni i zmieniających się dat w kalendarzu – dopisywać bieżące zadania i aktywności. Powodzenie procesu planowania w dużej mierze zależy również od pory dnia, w której zabierasz się za sporządzenie swojego kalendarza działania. Jeśli o poranku trudno jest Ci zebrać myśli, przełóż to działanie na godziny popołudniowe lub wieczorne, które sprzyjają większej produktywności.

Wybierz najlepsze narzędzia do planowania czasu

Trudno planować czas bez narzędzi, dlatego przy nauce organizacji czasu mogą pomóc Ci odpowiednie akcesoria. Niektórzy preferują dostęp do dedykowanych aplikacji na smartfonie, jednak konieczność płatnej subskrypcji może odstraszać amatorów planowania dnia. Na początek lepszą opcją jest zapisywanie bieżących zadań – najlepiej w łatwo dostępnych miejscu. W tym celu warto skorzystać z planera na lodówkę (https://planu.pl/planery-na-lodowke/), który możesz powiesić w kuchni, gdzie przebywa się codziennie.

Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się także przy planowaniu rodzinnych aktywności – jeśli chcesz lepiej organizować czas wspólny wszystkich domowników, wybierz planer rodzinny na lodówkę lub ścianę, który umożliwi Wam notowanie najważniejszych zadań w ciągu najbliższych dni, tygodni, a nawet miesięcy.

Visited 13 times, 1 visit(s) today
Zamknij