Napisane przez 3:53 pm Ciekawostki

Jak ukryć przydomową oczyszczalnię ścieków?

Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej mówi się o nowoczesnym i ekologicznym oczyszczaniu ścieków za pomocą przydomowych instalacji. Wielu właścicieli nieruchomości rozważając budowę takiego systemu zastanawia się jednak nad tym, gdzie dokładnie ją umiejscowić, aby nie była widoczna. Podpowiadamy, w jaki sposób można ukryć przydomową oczyszczalnię na działce. Przydomowa oczyszczalnia to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Zazwyczaj wykorzystuje się je na terenach wiejskich lub na obrzeżach miast, a więc wszędzie tam, gdzie nie dochodzi gminna sieć kanalizacyjna. Każda nieruchomość musi być bowiem skutecznie i zgodnie z przepisami pozbywać się nieczystości, a jedyną opcją są właśnie tego typu instalacje.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto wybudować?

To, co charakteryzuje przydomowe oczyszczalnie ścieków to wysoka wydajność, efektywność, a także bardzo prosty sposób działania, który nie wymaga obsługi. Sama instalacja jest przepływowa i składa się z zaledwie kilku elementów, w tym przede wszystkim ze zbiornika, w którym zachodzą wszelkie procesy usuwania szkodliwych substancji. Oczyszczone ścieki już w postaci bezpiecznej wody są na końcu odprowadzane z powrotem do środowiska naturalnego. Wodą taką można podlać ogród, uzupełnić oczko wodne czy wypuścić ją do rzeki. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest więc niezwykle ekologiczną opcją, która w dodatku jest tania w użytkowaniu i praktycznie bezawaryjna.

Gdzie umiejscowić własną oczyszczalnię?

Jak już wspomnieliśmy, przydomowe oczyszczalnie sprawdzą się na niemal każdym terenie, niezależnie od wielkości działki, poziomu wód gruntowych, jakości gleby itd. Oczywiście, przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę wymienione elementy i na ich podstawie dokonać wyboru optymalnego rodzaju oczyszczalni (drenażowa, z filtrem piaskowym, roślinnym, gnilnym, osadem czynnym, biologiczna). Najlepiej zatrudnić tutaj fachowców, którzy doradzą optymalne rozwiązanie, a nawet zajmą się całą inwestycją od projektu poprzez samą budowę. Wybierając lokalizację dla oczyszczalni trzeba zachować wymagane prawem odległości od innych instalacji, obiektów, granicy działki itd. Wszystko to wymaga dokładnego planu, projektu oraz naniesienia go na mapę terenu.

Jak przykryć instalację, aby nie była widoczna?

Wiele osób zastanawia się, czy przydomowa oczyszczalnia ścieków umiejscowiona np. w ogródku będzie widoczna? W przypadku nowoczesnych instalacji większość elementów jest zakopanych w ziemi, a tymi, które znajdują się ponad jej powierzchnią są jedynie rury odprowadzające oczyszczone ścieki, a także pokrywa, która zapewnia dostęp do resztek osadowych. Większy problem pojawia się wówczas, gdy mówimy o oczyszczalni drenażowej i zarazem wysokim poziomie wód gruntowych, ponieważ wtedy konieczny jest tzw. kopiec filtracyjny. Na szczęście, zarówno pokrywę, jak i kopiec czy rury można ukryć pod roślinami. Najlepiej, aby były to rośliny bagienne, a więc takie, które wytrzymują wysoką wilgotność (np. proso, miskanty, funkie itd.).

Visited 52 times, 1 visit(s) today
Zamknij