Napisane przez 6:20 pm Ciekawostki

Jak zmienia się rynek mieszkań w Katowicach?

Chcesz wynająć mieszkanie w Katowicach? Zastanawiasz się, jak sytuacja na rynku nieruchomości uległa zmianie od lutego 2022 oraz przez rosnącą inflację? Jak obecnie wyglądają ceny za wynajem mieszkań w stolicy Górnego Śląska? Sprawdź najważniejsze informacje o lokalach w Katowicach.

Zamieszkanie w stolicy Górnego Śląska to doskonały pomysł, jeśli chcesz mieć blisko np. do pracy w renomowanej firmie czy na dobrą uczelnię. Katowice mają świetnie rozwiniętą infrastrukturę, dzięki czemu można z łatwością przemieszczać się nie tylko pomiędzy dzielnicami, ale także pomiędzy miastami Górnego Śląska. Te zalety Katowic wpływają na zmiany w sytuacji na rynku nieruchomości w tym mieście.

Rynek nieruchomości w Katowicach — co się zmieniło w 2022 roku?

Pod koniec 2021 roku za mieszkanie na wynajem w stolicy Górnego Śląska trzeba było zapłacić od 1 300 do 2 550 zł. Jednak wybuch wojny w Ukrainie spowodował wiele zmian na rynku nieruchomości w całej Polsce, także w Katowicach. W marcu popyt na mieszkania na wynajem znacznie wzrósł, a oferty lokali znikały w mgnieniu oka. Przyczyniło się to także do nagłego wzrostu cen nieruchomości. W rezultacie w kwietniu 2022 roku za wynajem mieszkania o powierzchni:

  • do 38 m2 trzeba było zapłacić prawie 1 450 zł,
  • od 39 do 60 m2 trzeba było zapłacić ok. 2 100 zł,
  • powyżej 61 m2 trzeba było zapłacić ponad 2 850 zł.

W kolejnych miesiącach zaczęła drastycznie rosnąć inflacja. W rezultacie wiele rodzin przestało mieć zdolność kredytową, aby móc uzyskać pieniądze na zakup nieruchomości. To przyczyniło się do kolejnego wzrostu popytu na mieszkania na wynajem. W rezultacie w grudniu 2022 roku za mieszkanie o powierzchni:

  • do 38 m2 trzeba było zapłacić ponad 1 750 zł — różnica od początku roku to ponad 400 zł,
  • od 39 do 60 m2 czynsz wynosił prawie 2 300 zł — różnica między lutym a grudniem 2022 roku wyniosła ok. 200 zł,
  • powyżej 60 m2 trzeba było zapłacić ponad 3 000 zł — ceny wzrosły od początku roku o prawie 500 zł!

Kilkaset złotych podwyżki obciążyło budżet wielu osób.

Rynek mieszkań na wynajem w Katowicach — jakie lokale są dostępne?

Podwyżki czynszów sprawiły, że wiele rodzin zaczęło szukać alternatyw dla wynajmu mieszkań od osób prywatnych. Wzrosło zainteresowanie lokalami udostępnianymi przez firmy w ramach najmu instytucjonalnego. Dlatego np. MDR uruchomiło kolejną inwestycję i buduje nowe osiedle, na którym będą dostępne mieszkania na wynajem. Katowice Korczaka to miejsce, gdzie już wkrótce będzie można się wprowadzić.

Według planów w budynkach będzie ponad 500 lokali. Będą z nich mogli korzystać najemcy wyselekcjonowani przez Urząd Miasta w Katowicach. Nabór lokatorów rozpocznie się na pół roku przed zakończeniem budowy. Dlatego też warto na bieżąco śledzić postępy tej inwestycji. W tym celu można np. zapisać się na newsletter MDR. Wówczas informacje o rozpoczęciu procedury zgłoszeniowej otrzymasz na adres e‑mail.

Pamiętaj, że chętnych do zamieszkania w mieszkaniu na wynajem instytucjonalny jest bardzo wielu. Np. przy naborze lokatorów do Nowego Nikiszowca w Katowicach było ich czterokrotnie więcej niż dostępnych mieszkań!

Rynek mieszkań na wynajem w stolicy Górnego Śląska prawdopodobnie będzie się zmieniać w 2023 roku. Będzie to spowodowane m.in. nowymi inwestycjami podejmowanymi przez firmy na terenie miasta. Warto stale śledzić sytuację nieruchomości w Katowicach.

Visited 24 times, 1 visit(s) today
Zamknij