Napisane przez 3:40 pm Ciekawostki

Metody gięcia rur

Gięcie rur może odbywać się na różne sposoby. Może być wykonywane przy wykorzystaniu urządzeń ręcznych lub maszyn, które wykonują tą czynność za nas. Postęp technologiczny sprawia, że stale poszukujemy nowych i lepszych rozwiązań. Tak też jest w procesie gięcia rur.

Jakie wyróżniamy metody gięcia rur?

Występuje wiele metod gięcia rur. Jedne wymagają specjalistycznych urządzeń, do innych z kolei wystarczą proste przyrządy. Przykładem może być wspominane już gięcie ręczne. Do tej czynności wykorzystywane są ręczne przyrządy, które pozwalają giąć rurki o określonych średnicach. Takie gięcie wydaje się dość proste, ale wymaga jednak dość wprawy i sporych nakładów energii.

Innym sposobem na gięcie rur jest skorzystanie z różnego typu urządzeń. Mogą one wspomagać gięcie lub być całkowicie programowalne i wykonywać te zadania za nas. Przykładem mogą być maszyny CNC, a w tym przypadku giętarki CNC. Te urządzenia sterowane numerycznie, po wcześniejszym wprowadzeniu danych, wykonują gięcie według ściśle określonych parametrów. Dzięki czemu ten rodzaj produkcji charakteryzuje wysoka powtarzalność i dokładność produkowanych elementów. 

Ponadto gięcie rur może odbywać się w różny sposób. Rury mogą być gięte metodą gięcia trzpieniowego, stretch bendingu, gięcia obrotowego, czy też gięcia indukcyjnego. Każda z metod ma swoje wady i zalety oraz lepiej sprawdza się w przypadku konkretnych średnic.

Z jakich materiałów mogą być gięte rury?

Obecnie najczęściej rury wykonywane są z materiałów takich jak: miedź, stal, stal nierdzewna oraz aluminium. Wszystkie te rodzaje rur mogą być poddane gięciu.

Pierwszym krokiem w procesie gięcia rur jest przygotowanie projektu gięcia. To poprzez określenie dokładnej specyfikacji można stworzyć program gięcia, który zostaje wprowadzony do urządzenia. 

W przypadku większych zleceń produkcyjnych, maszyny CNC oferują dużą przewagę nad innymi rozwiązaniami. Wysoka jakość elementów, powtarzalność oraz wydajność to aspekty, które sprawiają, że gięcie rur CNC jest dobrym wyborem.

Gięcie rur wykonanych z różnych materiałów na maszynach CNC w swojej ofercie ma AiFO Components. Jeden z wiodących producentów i dystrybutorów komponentów i rozwiązań dla branży chłodniczej. Profile i uszczelki magnetyczne, skraplacze, parowniki, monobloki – to tylko niektóre z produktów z ich oferty.

Visited 21 times, 1 visit(s) today
Zamknij