Napisane przez 6:02 pm Ważne w mieście

Nagrody im. Wojciecha Korfantego wręczone podczas gali w Sztolni Królowa Luiza

Wczoraj, w klimatycznej Łaźni Łańcuszkowej kompleksu Sztolnia Królowa Luiza, odbyła się wyjątkowa uroczystość – wręczenie Nagród im. Wojciecha Korfantego. To prestiżowe wyróżnienia, przyznawane od trzydziestu lat przez Związek Górnośląski, trafiają do osób i instytucji, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju regionu.

W tym roku członkowie Kapituły mieli trudne zadanie, ponieważ wśród wielu kandydatów musieli wybrać tylko trójkę laureatów. Ostatecznie jednogłośnie wybrano: Teatr Korez, Dagmarę Drzazgę oraz Leonarda Fulneczka. Nagrodzeni zostali docenieni za swoją działalność promującą Górny Śląsk w różnych sferach życia.

Teatr Korez, prywatna scenka teatralna z Katowic działająca już od 1990 roku, od lat zachwyca swoimi przedstawieniami w języku śląskim, takimi jak „Mianujom mie Hanka”, „Cholonek” czy „Weltmajstry”. Jednak to nie wszystko. Teatr Korez od lat działa również jako swoisty ambasador kultury górnośląskiej, wspierając tradycję, kulturę oraz język naszego regionu.

Drugą osobą wyróżnioną Nagrodą im. Wojciecha Korfantego jest Dagmara Drzazga, ceniona dziennikarka i reżyserka TVP Katowice, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim oraz autorka wielu filmów dokumentalnych, w tym o Górnym Śląsku. Jej twórczość to ważny głos w debacie o historii, kulturze i wierzeniach Ślązaków.

Ostatni, lecz nie mniej ważny, laureat – Leonard Fulneczek. Doświadczony samorządowiec z Krzyżanowic, były wójt i radny, matematyk, pasjonat historii Śląska, animator Lokalnej Grupy Działania Morawskie, chórzysta, wydawca i animator kultury – to tylko niektóre z jego pasji i osiągnięć. Zawsze aktywny i zaangażowany w życie lokalne, zawsze blisko ludzi, zawsze związany z Górnym Śląskiem.

W uroczystości wręczenia nagród wzięli udział nie tylko laureaci, ale także członkowie Związku Górnośląskiego, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Biura Prezydenta Miasta Zabrze Jan Pawluch, sekretarz Miasta Zabrze Małgorzata Giela, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego prof. Marek Gzik oraz parlamentarzyści, radni i młodzież związana z promowaniem dziedzictwa Wojciecha Korfantego. To ważne wydarzenie dla całego regionu, które pozwoliło na docenienie wspaniałych ludzi i instytucji, które wkładają wiele wysiłku w promowanie i pielęgnowanie kultury i historii Górnego Śląska.

Nagroda im. Wojciecha Korfantego to wyróżnienie, które stanowi nie tylko uznanie dla dokonań laureatów, ale również formę upamiętnienia zasług Wojciecha Korfantego oraz nawiązanie do jego dziedzictwa. Wojciech Korfanty to postać, która wpisała się w historię Polski i Górnego Śląska, a jej działania przyczyniły się do powstania niepodległego państwa polskiego. To wspaniałe, że w tak uroczysty sposób można przypomnieć o jego zasługach i uhonorować osoby, które kontynuują jego dzieło.

Gala wręczenia Nagrody im. Wojciecha Korfantego to także ważne wydarzenie dla mieszkańców regionu, ponieważ pozwala ona na poznanie ludzi i instytucji, które pracują na rzecz Górnego Śląska i jego mieszkańców. To także doskonała okazja do zaprezentowania kultury górnośląskiej i jej bogactwa, a także do wyrażenia szacunku dla jej twórców i promotorów.

Nagroda im. Wojciecha Korfantego to wyjątkowe wyróżnienie, które cieszy się dużym prestiżem wśród mieszkańców Górnego Śląska. Dzięki niemu można docenić ludzi i instytucje, które w sposób szczególny zasłużyły się dla regionu, a jednocześnie przypomnieć o dziedzictwie Wojciecha Korfantego i jego niezwykłym wkładzie w historię Polski i Górnego Śląska.

źródło: UM Zabrze / https://www.facebook.com/MalgorzataMankaSzulik

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij