Nietrzeźwy rowerzysta zatrzymany przez policję – mandat w wysokości 2500 zł.

Od ponad roku obowiązują w Polsce przepisy, które znacząco zaostrzają kary dla uczestników ruchu drogowego, którzy popełniają wykroczenia. Jednym z elementów nowelizacji było zwiększenie kwot mandatów, które są wymierzane za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. O zmianie tej przepisy przekonał się niedawno 57-letni rowerzysta z Zabrza.

W czwartek po godzinie 15:00 policjanci z drogówki zauważyli mężczyznę jadącego rowerem ulicą Legnicką. Sposób, w jaki poruszał się jednośladem, wskazywał na to, że kierujący może być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze postanowili podjąć interwencję i zatrzymać rowerzystę do kontroli drogowej.

Okazało się, że jadący na rowerze mężczyzna miał ponad 1,68 promila alkoholu w organizmie. Był to stan, który jednoznacznie wskazywał na nietrzeźwość rowerzysty i stanowił podstawę do ukarania go mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Warto przypomnieć, że od początku ubiegłego roku w życie weszła nowelizacja kodeksu drogowego, która zmienia wysokość mandatów karnych za wybrane wykroczenia drogowe. W przypadku jazdy rowerem w stanie po użyciu alkoholu, tj. przy poziomie od 0,2 do 0,5 promila, grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Natomiast w przypadku jazdy nietrzeźwym rowerzystą, czyli wtedy gdy poziom alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila, kara wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego stanowią poważne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Niestety, wypadki spowodowane przez pijanych kierowców i rowerzystów zdarzają się niestety zbyt często. Dlatego ważne jest, aby każdy z nas pamiętał o konsekwencjach swoich działań i przestrzegał przepisów ruchu drogowego. Tylko w ten sposób będziemy mogli zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na drodze.

źródło: Policja Zabrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19-latek z Zabrza przekroczył znacznie prędkość

Młody kierowca w Zabrzu postanowił zignorować przepisy ruchu drogowego, przekraczając dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o aż 50 km/h. Ten 19-latek musiał zapłacić za swoją brawurę wysokim mandatem oraz został pozbawiony prawa jazdy na trzy miesiące. Policjanci z Zabrza przypominają o konieczności przestrzegania przepisów i dostosowywania prędkości do panujących warunków. Podczas niedzielnej kontroli na ulicy […]

czytaj więcej

Kto kibicował podczas Wielkich Derbów Śląska? Zaskakujące statystyki z Areny Zabrze!

Ostatnie Wielkie Derby Śląska, które odbyły się w piątek, przyciągnęły pełen stadion kibiców na Arenie Zabrze imienia Ernesta Pohla. Łącznie zgromadziło się tam 22 508 entuzjastów futbolu. W tym artykule postaram się przybliżyć kilka interesujących faktów i danych dotyczących tych, którzy zdecydowali się wspierać swoje drużyny na żywo. Podział według płci i wieku: Z całej […]

czytaj więcej

Zabrzański szachista Jakub Seemann zdobywcą złota na Mistrzostwach Europy U-16

Młody talent z Zabrza, Jakub Seemann, uczący się w III Liceum Ogólnokształcącym i reprezentujący barwy klubu Szach Mat Zabrze, zdobył prestiżowe pierwsze miejsce w Mistrzostwach Europy w szachach klasycznych w kategorii do lat 16. Te ważne zawody miały miejsce we wrześniu w rumuńskiej Mamaji. W rywalizacji, w której uczestniczył Jakub, rywalizowało ze sobą 91 zawodników […]

czytaj więcej