Napisane przez 4:56 pm Gliwice

Odkryj przeszłość Gliwic: Wystawa archeologiczna 'Georgious’ w Zamku Piastowskim

Od 25 kwietnia mieszkańcy i goście Gliwic będą mieli niepowtarzalną okazję do odkrycia tajemnic przeszłości miasta dzięki nowej wystawie czasowej zatytułowanej „Georgious. Nieznana historia świątyni i siedliska dworskiego w Czechowicach”. Wystawa ta jest efektem projektu badawczego przeprowadzonego w dzielnicy Gliwic, Czechowicach, która niegdyś była oddzielną wsią.

W latach 2017–2021, dzięki inicjatywie Andrzeja Szelki, prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Czechowic, oraz zaangażowaniu archeologa Radosława Zdaniewicza i licznych wolontariuszy, przeprowadzone zostały badania terenowe, które przyniosły zaskakujące wyniki. Ujawniono pozostałości po dwóch fazach budowlanych świątyni poświęconej św. Jerzemu oraz towarzyszącemu jej cmentarzu i pobliskiej siedzibie dworskiej. Odkrycia te obejmują elementy konstrukcyjne dawnej drewnianej świątyni, datowane na koniec XIII wieku, a także kamienne fundamenty późniejszej, nieukończonej świątyni.

Na wystawie można podziwiać nie tylko architektoniczne pozostałości, ale także liczne artefakty, w tym drobne elementy biżuterii, fragmenty przedmiotów liturgicznych i imponujący zbiór ponad 100 monet miedzianych i srebrnych pochodzących z okresu od XIV do XVII wieku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 17:00 w Zamku Piastowskim, przy ulicy Pod Murami 2. Wystawa będzie dostępna do 31 sierpnia, a jej kuratorami są archeologowie Monika Michnik i Radosław Zdaniewicz.

To wydarzenie jest świetną okazją do poznania historii Gliwic poprzez fascynujące odkrycia archeologiczne, które łączą przeszłość z teraźniejszością, wzbogacając kulturowe dziedzictwo miasta. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i archeologią do odwiedzenia tej unikatowej ekspozycji.

źródło: UM Gliwice

Visited 44 times, 1 visit(s) today
Zamknij