Napisane przez 11:52 am Z regionu

2. edycja Muzeum-Wy-Dźwięki w Muzeum Śląskim za nami

To były wyjątkowe urodziny Wojciecha Korfantego!

Za nam 2. edycja wyjątkowego wydarzenia na mapie Katowic. 19 sierpnia teren przy Muzeum Śląskim w Katowicach stał się areną wyjątkowego wydarzenia pod nazwą „Muzeum-Wy-Dźwięki”. W tym roku uczestnicy wydarzenia mieli okazję świętować 150. urodziny Wojciecha Korfantego,
a także poznać historię tej zasłużonej dla Śląska postaci. Nie zabrakło również kreatywnych warsztatów muzycznych dla dzieci oraz wyjątkowych koncertów. Do odkrywania historii naszego regionu zachęcało również Muzeum Śląskie.

Tegoroczny muzyczny piknik Muzeum-Wy-Dźwięki zgromadził w jednym miejscu entuzjastów sztuki, muzyki i kultury, oferując niezapomniane doświadczenie złączenia dźwięków i historii w wyjątkowym otoczeniu muzealnych przestrzeni dla dzieci i dorosłych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

To już druga edycja Muzeum-Wy-Dźwięki. W tym roku na terenie Muzeum Śląskiego panowała wyjątkowa atmosfera. Świętowaliśmy 150. urodziny Wojciecha Korfantego i w bardzo atrakcyjny oraz niekonwencjonalny sposób przekazywaliśmy dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym wiedzę na temat historii i kultury Górnego Śląska mówi dr Agnieszka Dec-Michalska pełnomocnik Dyrektora
w Muzeum Śląskim.

Tegoroczna edycja Muzeum-Wy-Dźwięki, która odbyła się 19 sierpnia 2023 r. na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach była wyjątkowym muzycznym piknikiem rodzinnym, który przyciągnął zarówno dzieci i jak i dorosłych. Organizatorzy przygotowali na ten dzień wiele atrakcji związanych ze 150. rocznicą urodzin Wojciecha Korfantego, a także głównym tematem wydarzenia, czyli muzyką i historią. Najmłodsi uczestnicy pikniku mieli okazję wziąć udział w warsztatach gordonowskich i zagrać na ukulele, skrzypcach czy calimbie, warsztatach urbanistyczno-muzycznych i tworzyć własne industrialne utwory za pomocą nowoczesnych technologii, warsztatach artystycznych i animacji z „Bajką Pana Kleksa”. Były to wyjątkowe zajęcia z doświadczonymi muzyki i animatorami, które pobudzały kreatywność oraz rozwijały u dzieci pracę w grupach i w trakcie których tradycja spotkała się
z nowoczesnością.

W tym w roku nie zabrakło również pokazów artystycznych dla dorosłych uczestników wydarzenia. Ogromną popularnością cieszył się koncert „Jazzowe historie miejskie” w wykonaniu zespołu Marek Pospieszalski TRIO, a  2. edycję Muzeum-Wy-Dźwięki zakończył wyjątkowy koncert „Improwizowany pejzaż dźwiękowy industrialnego Śląska: Miasto Masa Maszyna” w wykonaniu Piotra Ceglarka oraz Jana Dybały.

Cieszy nas, że tegoroczna edycja Muzeum-Wy-Dźwięki przyciągnęła wielu odwiedzających z naszego województwa i nie tylko, w praktycznie każdym wieku. Przeprowadziliśmy w tym roku wspaniałe, kreatywne warsztaty, które nawiązywały do 150. urodzin Wojciecha Korfantego. Przekonaliśmy się również, że nowe technologie i niekonwencjonalne podejście do przekazywania wiedzy, szczególnie dzieciom, sprawiły, że uczestnicy bardzo chętnie chłonęli wiedzę na temat Korfantego, jego dokonań
i czasów w których żył. Jesteśmy pewni, że w przyszłym roku również spotkamy się na kolejnej edycji Muzeum-Wy-Dźwięki
dodaje Paweł Pindur, założyciel fundacji Soundscape.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia Muzeum-Wy-Dźwięki byli Muzeum Śląskie, Tauron Lab oraz Fundacja Soundscape. Współorganizatorem merytorycznym wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach, a partnerami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Tauron oraz Volvo Euro-Kas. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Pan Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Jeśli mowa o dźwiękach, nie mogło nas zabraknąć na tym wydarzeniu. Marka Volvo słynie z systemów audio o najwyższej jakości dźwięku oferowanych w swoich samochodach. Volvo XC60 i Volvo XC90, które eksponowaliśmy przed Muzeum Śląskim podczas wydarzenia Muzeum-Wy-Dźwięki, są wyposażone w światowej klasy system nagłośnienia zaprojektowany wspólnie z renomowanym producentem Bowers&Wilkins. Dzięki temu, na każdym siedzeniu w samochodzie dźwięk odtwarzanej muzyki jest wyjątkowo czysty i realistyczny. W modelu XC90 system ma aż 19 głośników Hi-Fi, w tym legendarny głośnik centralny Tweeter-on-Top, które zostały harmonijnie zintegrowane z architekturą kabiny, by otoczyć odbiorcę nieskazitelnym brzmieniem, tak jak tego chciał artysta – tłumaczy zaangażowanie w inicjatywę Katarzyna Romaniec, kierownik działu marketingu Volvo Euro-Kas.

O fundacji Soundscape

Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij