Napisane przez 12:46 pm Ciekawostki

Co to jest rekuperacja i jak działa?

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji budynków popularnie stosowany w biurach, sklepach, magazynach, ośrodkach sportowych, ale także w domach jednorodzinnych. Za jego wykorzystywaniem przemawiają głównie oszczędności, ale i aspekty zdrowotne. Dowiedzmy się, co to jest rekuperacja i jak działa ten system.

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja to skrótowa nazwa systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki niemu możliwa jest wymiana powietrza wewnątrz budynku, nawet mimo szczelnie zamkniętych okien. Wymiana taka konieczna jest nie tylko ze względu na komfort osób przebywających w danym pomieszczeniu, ale także w celu odprowadzania wilgoci. Bez systemu cyrkulacji powietrza takie czynności jak korzystanie z prysznica czy suszenie prania powodowałyby tworzenie się na ścianach wykwitów pleśni i grzybów. Trzeba temu zapobiegać nie tylko dlatego, by łazienka była schludnym i czystym miejscem, ale i dlatego, że grzyby na ścianach mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, zwłaszcza w obrębie układu oddechowego, odpornościowego i nerwowego.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja nie bazuje na różnicy ciśnień, tak jak tradycyjny system wentylacji, lecz cyrkulacja powietrza odbywa się tutaj mechanicznie w ramach odpowiednio zaprojektowanej instalacji. Głównym elementem tej instalacji jest urządzenie zwane rekuperatorem. To ono odpowiada za odzyskanie ciepła ze zużytego powietrza i przeniesienie go na nowe masy powietrza, przy czym oba strumienia powietrza nie mieszają się. Dzięki takiemu mechanizmowi odzysku znacznie oszczędzamy na kosztach ogrzewania, nawet jeśli odejmiemy od tego koszty prądu, niezbędne do działania całego systemu. Warto też wiedzieć, że oprócz ogrzewania w rekuperatorze dochodzi do przefiltrowania powietrza, skutkiem czego otrzymujemy powietrze świeże, wolne od zanieczyszczeń i drobnoustrojów, co ma duże znaczenie dla alergików, ale i z punktu widzenia łatwości utrzymania czystości w pomieszczeniach.

Wyjaśniając, co to jest rekuperacja i czym różni się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, warto też dodać, że rekuperacja jest o wiele wydajniejszym systemem. Oznacza to, że cyrkulacja powietrza zachodzi intensywniej, przez co można chociażby o wiele szybciej pozbyć się wilgoci z pomieszczeń czy też zapewnić większy dopływ tlenu, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku obiektów, w których przebywa duża liczba osób, takich jak sale weselne czy kluby sportowe. Do tego istnieje możliwość, aby rekuperacja została połączona z klimatyzacją, co zapewnia maksymalny komfort.

Sprzęt do rekuperacji można znaleźć na https://www.bricoman.pl/oze/rekuperacja

W kwestii tego, co to jest rekuperacja, nie można też zapominać o pozostałych elementach tego systemu. Są to przewody instalacyjne, tłumiki hałasu, czerpnie, wyrzutnie i elementy wywiewne oraz nawiewne, takie jak anemostaty, zawory czy kratki. Wszystkie te części systemu są niezbędne do tego, by zaciągać powietrze z zewnątrz budynku, doprowadzać je do rekuperatora, a następnie zużyte usuwać z wnętrza budynku.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zamknij