Napisane przez 12:32 pm Ważne w mieście

Fortum Zamyka Sezon Zimowy w Zabrzu: Inwestycje i Wyniki

Fortum, wiodący dostawca ciepła dla Zabrza i Bytomia, zakończył sezon jesienno-zimowy, prezentując imponujące wyniki oraz przeprowadzone inwestycje.

Od października 2023 do marca 2024, Fortum dostarczyło 2 mln GJ ciepła, zużywając 65 tys. ton węgla i 90 tys. ton paliwa RDF, co oznacza spadek produkcji o 3,5% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Elektrociepłownia w Zabrzu wyprodukowała również 400 GWh energii elektrycznej dzięki technologii kogeneracji, łączącej produkcję ciepła i energii elektrycznej.

Ekologiczne Innowacje

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu wykorzystuje wielopaliwowy system, który obejmuje węgiel kamienny oraz RDF – alternatywne paliwo z odpadów. Dzięki temu, emisje CO₂ zostały zredukowane o 33%. Od początku działalności zakładu, przetworzono 660 tys. ton RDF, co odpowiada objętości niemal ośmiu katowickich Spodków.

Nowa Inwestycja w Zawierciu

Fortum kontynuuje inwestycje, budując nowy zakład produkcji RDF w Zawierciu, który uzupełni cykl zamknięty: RDF z Zawiercia trafi do Zabrza jako paliwo, przekształcając się w ciepło i energię dla mieszkańców.

Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Zabrze, podkreśla, że współspalanie RDF optymalizuje wykorzystanie węgla i wspiera dekarbonizację Śląska.

źródło: UM Zabrze/ fot. UM Zabrze

Visited 58 times, 1 visit(s) today
Zamknij