Napisane przez 1:08 pm Gliwice, Z regionu

Gliwice: Nowa organizacja ruchu w rejonie stacji Gliwice-Łabędy od 8 stycznia 2025 roku

Od 8 stycznia 2025 roku w rejonie stacji Gliwice-Łabędy zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, związana z trwającą przebudową układu drogowego i kolejowego. Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz usprawnienie komunikacji w tej części miasta.

Zakres inwestycji

Prace prowadzone w Łabędach obejmują:

  • Budowę ronda turbinowego pod nowym wiaduktem kolejowym, które połączy ulice Przyszowską, Staromiejską, Strzelców Bytomskich i Główną.
  • Przebudowę wiaduktów kolejowych przy ulicach Staromiejskiej i Strzelców Bytomskich, co pozwoli na zwiększenie przepustowości i bezpieczeństwa ruchu.
  • Likwidację przejazdu kolejowo-drogowego na przedłużeniu ulicy Wolności, co wyeliminuje kolizyjność ruchu drogowego i kolejowego.
  • Budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, w tym ciągu pieszo-rowerowego o długości około 80 metrów oraz drogi dla rowerów o łącznej długości blisko 800 metrów.
  • Utworzenie zatok autobusowych oraz parkingów typu park&ride i bike&ride, co ułatwi korzystanie z transportu publicznego i zachęci do ekologicznych form przemieszczania się.

Zmiany w organizacji ruchu od 8 stycznia

W związku z prowadzonymi pracami, od 8 stycznia 2025 roku zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

  • Zamknięcie ulicy Narutowicza dla ruchu. Dojazd będzie możliwy od strony ulicy Wolności lub ulicy Różanej.
  • Wprowadzenie ruchu wahadłowego na ulicy Strzelców Bytomskich z tymczasową sygnalizacją świetlną.
  • Ograniczenie przejazdu pod wiaduktem kolejowym u zbiegu ulic Głównej i Strzelców Bytomskich do jednego kierunku (od strony ulicy Strzelców Bytomskich).
  • Przekierowanie ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Staromiejskiej, Głównej i Wolności na wybudowany na czas robót przejazd tymczasowy.
Zobacz również  Gliwice: Pobicie młodego mężczyzny przy Rynku - publikujemy wizerunek sprawców

Harmonogram prac i utrudnienia

Prace w rejonie stacji Gliwice-Łabędy są zaplanowane na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od konkretnej ulicy i zakresu robót. Kierowcy oraz piesi powinni zachować ostrożność i zwracać uwagę na tymczasowe oznakowanie oraz sygnalizację świetlną. Zaleca się korzystanie z alternatywnych tras oraz śledzenie komunikatów Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach dotyczących postępu prac i ewentualnych kolejnych zmian w organizacji ruchu.

Korzyści z inwestycji

Realizowana inwestycja ma na celu:

  • Poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego poprzez eliminację kolizyjnych punktów oraz modernizację infrastruktury.
  • Zwiększenie płynności ruchu dzięki nowemu układowi drogowemu, w tym budowie ronda turbinowego i przebudowie wiaduktów kolejowych.
  • Ułatwienie dostępu do transportu publicznego poprzez utworzenie węzła przesiadkowego z parkingami park&ride i bike&ride oraz zatokami autobusowymi.
  • Promowanie ekologicznych form transportu dzięki rozbudowie infrastruktury dla pieszych i rowerzystów.

Informacje dla mieszkańców i podróżnych

Mieszkańcy oraz osoby podróżujące przez rejon stacji Gliwice-Łabędy powinny:

  • Śledzić aktualne informacje publikowane na oficjalnej stronie miasta Gliwice oraz przez Zarząd Dróg Miejskich.
  • Stosować się do tymczasowego oznakowania i przestrzegać wprowadzonych ograniczeń oraz zaleceń służb porządkowych.
  • Planować podróże z uwzględnieniem możliwych utrudnień i wybierać alternatywne trasy, aby uniknąć opóźnień.
Zobacz również  Gliwice: Komendant policji interweniuje wobec nietrzeźwego kierowcy

Wprowadzenie nowej organizacji ruchu w rejonie stacji Gliwice-Łabędy od 8 stycznia 2025 roku jest niezbędnym elementem realizowanej inwestycji, mającej na celu modernizację infrastruktury drogowej i kolejowej w tej części miasta. Mimo tymczasowych utrudnień, efektem końcowym będzie poprawa bezpieczeństwa, komfortu podróżowania oraz jakości życia mieszkańców Gliwic.

źródło: UM Gliwice

Visited 91 times, 1 visit(s) today

Dodane przez Mikołaj Czarnecki

Doświadczony dziennikarz portalu Nowiny Zabrzańskie. Specjalizuje się w tematyce lokalnej Zabrza i regionu Górnego Śląska. Pasjonat spraw społecznych, kulturalnych i historycznych miasta.

Zamknij